Wydrukuj tę stronę
czwartek, 30 czerwiec 2022 15:58

Budujesz z betonu komórkowego? Sprawdź, jaka zaprawa klejowa będzie Ci potrzebna!

materiały ścienne materiały ścienne pixabay

Beton komórkowy doskonale sprawdza się,  jako materiał murowy do wznoszenia przegród różnego typu, z uwagi na jego łatwość wykonawczą i wysoką izolacyjność termiczną.

Przygotowując się do wykonywania prac murarskich, w różnych technologiach, warto na samym początku dowiedzieć się jaki rodzaj zaprawy najlepiej sprawdzi się do łączenia elementów w warstwie muru.

Beton komórkowy dla inwestora indywidualnego

Elementy z betonu komórkowego to m.in. materiały ścienne, które z uwagi na swoje parametry fizyczne, pozwalają na wznoszenie przegród niemalże wszelkiego rodzaju, przez co doskonale sprawdzają się w budownictwie jednorodzinnym. Inwestorzy indywidualni doceniają również właściwości fizyczne materiału – w tym podstawową jego zaletę tj. bardzo korzystne właściwości cieplne. Wysoka izolacyjność termiczna materiału wynika z procesu produkcji, w którym poprzez zamknięcie pęcherzyków powietrza beton komórkowy zyskuje porowatą strukturę. Struktura ta ma wpływ również na gęstość materiału, dzięki niej beton komórkowy cechuje się niską gęstością, a tym samym niskim ciężarem objętościowym. Bloczki z betonu komórkowego są jednymi z najlżejszych materiałów murowych, jakie są dostępne na rynku, dlatego umożliwiają łatwe prowadzenie prac murarskich, bez konieczności wykorzystywania sprzętu ciężkiego. Ułatwienie prac to także profilowana na tzw. pióro-wpust powierzchnia czołowa bloczków z betonu komórkowego oraz ich wysoka dokładność wymiarowa, która umożliwia wznoszenie przegród z wykorzystaniem zaprawy cienkowarstwowej.

Odpowiednia zaprawa klejowa do betonu komórkowego

Przy wyborze zaprawy klejowej do bloczków z betonu komórkowego należy wziąć pod uwagę różne zastosowania dostępnych zapraw. Nie zaleca się stosowania zapraw uniwersalnych, powinno się wykorzystywać te, które są przeznaczone do stosowania z określonym materiałem murowym. Rodzaj stosowanej zaprawy zależy również od pory roku, w której prowadzone są prace murarskie. Istnieją zaprawy przeznaczone zarówno do murowania w okresie letnim jak i zimowym, czyli w okresie obniżonych temperatur.

Cienkowarstwowa zaprawa klejowa do betonu komórkowego może służyć do wypełniania zarówno spoin poziomych jak i pionowych (jeśli muszą być wypełnione), co oznacza, że znajduje zastosowanie do klejenia bloczków profilowanych oraz gładkich. Zaprawy cienkowarstwowe (często potocznie nazywane zaprawą klejową lub po prostu klejem) to fabrycznie przygotowywane zaprawy murarskie, gotowe do użycia po dodaniu wody, zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na worku. Odpowiedni klej do betonu komórkowego powinien mieć bardzo dobre właściwości wiążące, powinien zapewniać szybki przyrost wytrzymałości muru a także odpowiednio długi czas obróbki.

Zaprawa klejowa do betonu komórkowego może być używana nie tylko do klejenia podstawowych bloczków ale także innych materiałów z betonu komórkowego np. płytek, kształtek U czy nadproży.

Zastosowanie cienkowarstwowej zaprawy klejącej przyniesie oszczędności w całym procesie wznoszenia ścian oraz przyczyni się do zmniejszenia strat ciepła. Oszczędności kosztowe na etapie wykonawczym przynosi zarówno łatwiejsze prowadzenie prac (prostsze poziomowanie, mniejsze problemy z osiągnięciem spoin równych grubości) jak i oszczędności materiałowe (zapraw klejowych zużywa się zdecydowanie mniej niż zapraw tradycyjnych). Natomiast zmniejszenie strat ciepła a więc oszczędności na etapie eksploatacji są możliwe do uzyskania dzięki zabezpieczeniu przed pojawieniem się mostków termicznych. Cienka spoina zabezpiecza przed pojawieniem się podłużnych liniowych mostków termicznych, które mogą stanowić zintensyfikowane miejsce ucieczki ciepła w przypadku wykorzystania zapraw tradycyjnych.