Wydrukuj tę stronę
sobota, 28 maj 2022 10:07

Jak zabezpieczyć wykopy na placu budowy?

zabezpieczenie wykopu musi zabezpieczenie wykopu musi pixabay

Plac budowy jest bez wątpienia miejscem, w którym muszą być zachowane szczególne standardy. Wynika to z faktu, że praca budowlańców od zawsze obarczona była ogromnym ryzykiem. Nie chodzi tylko o samo ich bezpieczeństwo, ale przede wszystkim o poprawność wykonania całego projektu.

Na placach budowy prowadzi się różnorodne wykopy, które stale narażone są na podmakanie przez wody gruntowe czy na osypywanie się. Oczywistym jest fakt, że taka sytuacja może skutecznie zniweczyć pracę całej ekipy w zaledwie kilka sekund. Wobec tego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć w odpowiedni sposób wykopy.

Ogólne zasady zabezpieczania wykopów

Samo zabezpieczenie wykopu musi zostać poprzedzone szeregiem prac przygotowawczych. Zalicza się do nich chociażby wyznaczenie dróg dojazdowych zarówno dla maszyn jak i dla urządzeń, które podczas wykopów będą wykorzystywane. Konieczne staje się również wyznaczenie dróg pieszych, dla robotników budowlanych. Drogi te muszą być równe i odpowiednio utwardzone. Nie można zapomnieć również o tym, że cały teren budowy musi zostać odpowiednio zabezpieczony i odgrodzony. Ważne jest wykorzystywanie umownych oznaczeń, a także znaków informacyjnych. Dopiero po takich przygotowaniach, można zająć się zabezpieczeniem wykopu.

Jak zabezpieczyć wykopy na placu budowy?

Wykopy na placu budowy narażone są na wody opadowe oraz na wody gruntowe, które skutecznie mogą je zniszczyć. Co więcej wykopy muszą być również zabezpieczone w taki sposób, by pracownicy nie byli narażenie na wpadnięcie do nich. Warto zaznaczyć, że jeśli wykop ma więcej niż 1 metr głębokości, konieczne jest zagwarantowanie bezpiecznego wyjścia i wejścia do jego wnętrza. Niezbędne są bariery i światła ostrzegawcze, a także i znaki. Bariery to zwykle deski krawężnikowe, które muszą mieć minimum 0,15 metra wysokości i dodatkowo być wyposażone w poręcze ochronne- na wysokości około 1,1 metra. Kolejno, kiedy zostały poczynione odpowiednie prace zabezpieczające dookoła wykopu, możne przejść do zabezpieczania jego wnętrza. Zwykle wykorzystuje się systemy szalunkowe, które zapobiegają osuwaniu się ścian i niwelują możliwość zalania wykopu przez wody gruntowe. Niemniej jednak istnieje obecnie cały szereg rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych, które również mogą przyczynić się do efektywnego zabezpieczenia wykopu. Można więc wykorzystać:

  • ściankę szczelinow
  • obudowę berlińską
  • palisadę
  • stalową ściankę szczeln
  • ściankę wykonaną z kolumn, które z kolei wykonane zostały przy pomocy strumieniowej iniekcji.