Wydrukuj tę stronę
czwartek, 24 luty 2022 18:02

Jakie są źródła energii odnawialnej?

farmy fotowoltaiczne farmy fotowoltaiczne pixabay

Odnawialne źródła energii (OZE) to takie, których naturalne zasoby nie redukują się podczas produkcji energii cieplnej czy elektrycznej lub bardzo szybko się odbudowują.

Gwarantują one również bezemisyjne wytwarzanie. Odnawialne źródła energii są przyjazne środowisku. Dzięki tym cechom są one coraz częściej stosowane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle. Wśród najczęściej obecnie wykorzystywanych źródeł energii wyróżnić możemy: słońce, wiatr i wodę. Mniejszą popularnością cieszą się natomiast: energia jądrowa w zamkniętym cyklu paliwowym, biomasa, biogaz, biopłyny i biopaliwa.

Odnawialne źródła energii (OZE) to takie, których naturalne zasoby nie redukują się podczas produkcji energii cieplnej czy elektrycznej lub bardzo szybko się odbudowują. Gwarantują one również bezemisyjne wytwarzanie. Odnawialne źródła energii są przyjazne środowisku. Dzięki tym cechom są one coraz częściej stosowane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle. Wśród najczęściej obecnie wykorzystywanych źródeł energii wyróżnić możemy: słońce, wiatr i wodę.  Mniejszą popularnością cieszą się natomiast: energia jądrowa w zamkniętym cyklu paliwowym, biomasa, biogaz, biopłyny i biopaliwa. 

Energia słoneczna — elektrownie słoneczne i przydomowe farmy

Promieniowanie emitowane przez słońce dociera do ziemi każdego dnia. Chociaż ilość dostarczanego światła, pochodzącego z tego źródła jest różna w zależności od lokalizacji czy pory roku, to istnieją sposoby, aby wykorzystać to źródło efektywnie. Technologie solarne przekształcają światło ze słońca w energię elektryczną poprzez panele fotowoltaiczne lub poprzez lustra, które koncentrują promieniowanie słoneczne.
Obecnie to rozwiązanie jest najpopularniejsze wśród wszystkich odnawialnych źródeł energii, a elektrownie słoneczne stają się coraz powszechniejsze. Korzystanie z promieniowania pochodzącego ze słońca wykorzystują nie tylko wykonawcy farm fotowoltaicznych, ale również zwykli właściciele domów, którzy chcą uniezależnić się od stale rosnących cen dostawców prądu. W obu sytuacjach energia zdobyta w ten sposób może być wykorzystywana jednakowo do zaspokojenia bieżących potrzeb, jak i przechowywana w akumulatorach czy w magazynach termicznych. 

Energia wiatrowa — wiatraki do zadań specjalnych

Kolejnym powszechnie wykorzystywanym źródłem energii odnawialnej jest wiatr. Podstawą działania w tym przypadku jest ruch powietrza, który wpływa na pracę turbin wiatrowych. Obecnie do wytwarzania tej energii najczęściej stosowane są wysokie wiatraki. Podmuch wiatru obraca łopatkami wirnika, który zasila generator i wytwarza energię elektryczną. Aby wytwarzanie odnawialnej energii z tego źródła było jak najbardziej efektywne, należy budować takie elektrownie na rozległych terenach, gdzie mamy do czynienia z wietrznymi warunkami pogodowymi. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że wiatraki można stawiać na bardzo trudnych gruntach, nawet na morzu czy dachach budynków. 

Hydroenergia — system ciągłego obiegu wody

Kolejne popularne źródło pozyskiwania energii odnawialnej czerpie swoją moc z zasobu, jakim jest woda. To rozwiązanie wykorzystuje się w elektrowniach wodnych, gdzie energia pozyskiwana jest z cyklu obiegu wody. Hydroenergia, czyli energia wodna, jest odnawialnym źródłem energii, które wytwarza energię elektryczną przy użyciu zapory lub konstrukcji zmieniającej bieg rzeki, lub innego zbiornika wodnego. Opiera się ona na niekończącym się, stale doładowywanym systemie obiegu wody, która nie jest redukowana ani eliminowana w tym procesie. Turbiny i generatory stosowane są do przekształcania energii kinetycznej prądów wodnych w elektryczność, która jest następnie wprowadzana do sieci elektrycznej w celu zasilania domów, firm i przemysłu.


Chociaż obecnie najpowszechniej stosowanymi źródłami energii odnawialnej są: słońce, wiatr i woda, to warto wiedzieć, że istnieje wiele innych rozwiązań, wykorzystujących różnorodne zasoby naturalne. Wśród nich wyróżnić możemy: energię jądrową w zamkniętym cyklu paliwowym, biomasę, biogaz, biopłyny i biopaliwa. Wszystkie ze wspomnianych źródeł odnawialnych są przyszłościowym kierunkiem, który nie tylko pozwala na ciągłe i bezstratne wykorzystywanie zasobów, ale też ograniczać negatywny wpływ produkcji energii na środowisko naturalne.