Wydrukuj tę stronę
czwartek, 31 marzec 2022 09:03

Rzep – niepotrzebny wynalazek czy kreatywny wymysł ludzkości?

Rzepy Rzepy pixabay

Przez lata ludzkość wpadała na mniej lub bardziej zaawansowane pomysły. Niektóre z nich zdołały diametralnie zmienić nasze życie i stać się w dużej mierze jego częścią. Doskonałym tego przykładem jest rzep.

Zazwyczaj nie zwracamy w ogóle uwagi na jej obecność, jednak bez niej śmiało moglibyśmy uznać, że czegoś nam brakuje.

Tak jak wszystko, tak i ten artykuł posiada swoją określoną historię i specyfikację. Ciekawy jest także fakt, że rzepa rzepie nierówna i istnieje kilka jej rodzajów. To, który z nich wybierzemy zależy już wyłącznie od potrzeb. Sprawdźmy więc, jak i kiedy powstał ten typ zapięcia, a także gdzie możemy się z nim spotkać.

Jak wynaleziono rzepy?

Historia powstania tego wynalazku nie jest zbyt skomplikowana i można powiedzieć, że jej odkrycie było nawet przypadkowe. Na wstępie należy zaznaczyć, iż zapięcia te pochodzą ze Szwajcarii, a dokładniej z regionu Jury. To właśnie w to miejsce w latach czterdziestych wybrał się późniejszy wynalazca rzepów - George de Mestral. Każdy z nas pewnie doskonale kojarzy oset. Jest to nic innego, jak roślina, której właściwości sprawiają, że przyczepia się ona do ubrań. 

Dokładnie z takim problemem zmagał się szwajcarski inżynier, dlatego postanowił zbadać tę roślinę pod mikroskopem. Okazało się, że mikroelementy łopianu kształtem przypominały haczyki, stąd wynalazca postanowił posilić się ich zastosowaniem dla sukni swojej żony. Początkowe formy rzepy opierały się na stosowaniu bawełny, jednak z czasem zastąpił ją on poliamidem. Patent szybko przyniósł mu sławę, a od tego momentu rzepy zaczęły liniowo zdobywać swoją popularność.

producent rzepów

producent rzepów

Najpopularniejsze rodzaje rzepów

Choć te niepozorne elementy wyglądają zawsze tak samo, to różnią się od siebie znacząco. Pierwszym czynnikiem generującym ich różnicę jest sposób montażu. Wyróżniamy trzy rodzaje rzepów: samoprzylepne, wtapiane oraz wszywane. Z tymi ostatnimi najczęściej możemy spotkać się przy odzieży.

Wbrew pozorom, rzepy nie służą tylko do łączenia lekkich elementów. Istnieją odmiany potrafiące utrzymać naprawdę spore przedmioty w branżach takich jak motoryzacyjna czy energetyczna. Wszystko zależy tutaj od ilości i mocy kleju, który stosuje się w celu umocnienia wiązania. Elementy te mogą posiadać także różne kształty. Niemal każdy producent rzepów samoprzylepnych oferuje ich sprzedaż w różnych formach. Najpopularniejsza jest jednak taśma rzepowa, która wyglądem przypomina po prostu taśmę. Istnieją jeszcze formy okręgów lub innych wykrojów dostarczanych na arkuszu.

Zastosowania rzepów

Rzep kojarzy się nam najczęściej z odzieżą. Zaobserwować możemy ją szczególnie na dziecięcych butach, lecz znajdzie się także w naszych garderobach. Drugim, dość ważnym zastosowaniem rzepy jest łączenie i zabezpieczanie kabli. Ponadto, materiał ten spotkamy w transporcie chociażby na zagłówkach w autobusach. 

Swoje zastosowanie rzepy znajdują także w medycynie, gdzie służą chociażby przy ciśnieniomierzach lub nakładkach na stoły operacyjne. Być może nie zwracamy na to uwagi, jednak z tymi artykułami możemy spotkać się praktycznie na co dzień, przy każdej okazji.