Wydrukuj tę stronę
sobota, 26 marzec 2022 18:52

Jak skutecznie dbać o implanty zębowe?

implanty zębów implanty zębów pixabay

Implant zęba to dla wielu z nas spory wydatek zalety implantów zębów jest jednak tak dużo, że często ich cena schodzi na drugi plan. Pamiętajmy jednak, pomimo, że implant to sztuczny ząb, musimy o niego dbać równie mocno co o nasze naturalne zęby.

Oczywiście, implantom nie groźna próchnica, ale już np. choroby dziąseł są w ich przypadku realnym zagrożeniem, które może wpłynąć na nasze funkcjonowanie i korzystanie z implantu. Zaniedbany implant i obszar wokół implantu to także zagrożenie na sąsiadujących zębów, które przez to mogą być narażone na działanie bakterii. Jak zatem skutecznie dbać o implanty zębowe. Istnieją trzy sprawdzone metody.

Szczotkowanie implantów

Najpopularniejszym sposobem na utrzymanie higieny zębów jest ich codzienne szczotkowanie przy użyciu szczoteczki i pasty. Najlepiej kilka razy dziennie, po każdym posiłku. Analogicznie szczotkować można również implant. Zanieczyszczenia, które zbierają się na jego powierzchni jak i w przestrzeni pomiędzy zębami mogą bowiem powodować choroby dziąseł, jak i próchnicę sąsiadujących zębów. W przypadku implantów zaleca się jednak szczoteczki o miękkim włosiu. Nie trzeba bowiem tak mocno polerować powierzchni zęba, bo jest on sztuczny. Istotne natomiast jest to by szczoteczka, a dokładnie jej włosie docierało do możliwe jak najgłębszych zakamarów przestrzeni między zębami. Daje to szanse na ich wyczyszczenie. Na rynku dostępne jest wiele modeli szczoteczek dedykowanych dla osób posiadających implanty zębów. Bazują one właśnie na specjalnej strukturze i miękkości włosia.

Zakupić możemy także szczoteczkę do czyszczenia przestrzeni między zębami. To specjalna szczoteczka, o zupełnie innej konstrukcji niż standardowe szczoteczki do zębów. Jej ramie jest długie i wąski, a sama główka miniaturowa, otoczona włoskami z kilku stron. Taki kształt pozwala jej dotrzeć do wąskich zakamarków między zębami i szczotkować na raz powierzchnię jednego jak i drugiego zęba. Skuteczność szczoteczki międzyzębowej jest nieporównywalnie większa w zestawieniu z tradycyjną szczoteczką. Stąd też warto mieć ją w swoim przyborniku, jeśli zależy nam na jak najdokładniejszym szczotkowaniu zębów.

Nitkowanie

Innym przydatnym narzędziem w codziennej higienie implantów jest nić dentystyczna. Jest to specjalny rodzaj żyłki, przygotowanej stricte na potrzeby higieny stomatologicznej. Żyłkę możemy wsuwać w przestrzenie między zębami. Żyłka ta nie rysuje szkliwa. Oczywiście technika operowania nicią dentystyczna trzeba się nauczyć, ale w sieci nie brakuje darmowych poradników, kursów, jak i pomysłów na jak najbardziej skuteczne jej wykorzystanie. Nić dentystyczna, podobnie jak szczoteczka miedzyzębowa pozwala na usuwanie zalegających w trudno dostępnych miejscach resztek pokarmów, jak i osadu.

Na rynku dostępne są różne rodzaje i formy nici dentystycznych. Ostatnimi czasy kupić można również tzw. niciowykałaczki. Przybory przypominające procę, które na swoim widelcu rozciągniętą mają nić dentystyczną, a przeciwległy koniec jest zaostrzony. Tym sposobem urządzenie to może służyć nam zarówno jako nić dentystyczna jak i wykałaczka. Umożliwiając tym samym usuwanie zanieczyszczeń na dwa różne sposoby.

Płukanie

W przypadku implantów zębów na wadze przybiera także płukanie zębów płynem antybakteryjnym. Oczywiście płukanie zębów to metoda, którą powinniśmy stosować jako uzupełnienie szczotkowania i nitkowania, nie jako zamiennik. Nie ma bowiem tak dużej skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń. Wspiera natomiast utrzymanie higieny całej jamy ustnej, nie tylko zębów i najbliższych im dziąseł. W odniesieniu do implantów płyn antybakteryjny dezynfekuje ich powierzchnię.

Również w zakresie płukania zębów i jamy ustnej nie brakuje narzędzi ułatwiających, czy też usprawniających ten proces. Jest nim choćby irygator stomatologiczny, który zakupić możemy w każdej aptece. To malutkie urządzenie jest w praktyce pompą, która wytwarza wąski i silny strumień wody. Strumień ten skierować możemy na przestrzenie pomiędzy zębami, jak i na styku koron i dziąseł. Irygator ma za zadanie wypłukiwać z tych miejsc resztki jedzenia i osad.