środa, 09 czerwiec 2021 15:03

Jak działa bateria prysznicowa termostatyczna?

baterie termostatyczne baterie termostatyczne pixabay

Różnorodność modeli baterii prysznicowych może zawrócić w głowie. Wśród nich znajdziemy jedne z najciekawszych pod względem funkcjonalności baterie prysznicowe termostatyczne.

Dzięki nim kończą się czasy, w których dopasowanie temperatury wody wymagało wręcz chirurgicznej precyzji. Ten wpis dostarczy garści informacji na temat zasad działania, którymi charakteryzuje się bateria prysznicowa termostatyczna

Mieszanie wody ciepłej z zimną

Baterie podtynkowe z termostatem oraz krany z termostatem opierają się na jednej podstawowej cesze- dostarczaniu wody o wcześniej wybranej temperaturze bez opóźnień w czasie. Zastosowane w nich urządzenie kontroluje by w środku baterii woda zimna i ciepła cały czas się mieszały w celu utrzymaniu stałej temperatury, z dokładnością do jednego stopnia. Zwykle oscyluje ona w granicach od 36 do 42 stopni Celsjusza, jednak niektóre modele baterii termostatycznych oferują możliwość ustawienia ich tak, aby woda z nich wypływająca miała temperaturę sięgającą najmniej 12, a najwięcej 60 stopni Celsjusza. W doborze najbardziej komfortowej temperatury pomaga dedykowane pokrętło. Najczęściej bardzo intuicyjne w użyciu poprzez zastosowanie dokładnej podziałki bądź symboliczne, kolorystyczne oznaczenie temperatury wody. Warto wspomnieć, że raz ustawiony termostat ,,zapamiętuje nasz wybór do następnej zmiany pożądanego ciepła. W praktyce, jeżeli wszyscy domownicy mają podobne upodobania termiczne, można ustawić termostat raz, a później korzystać jedynie z regulacji wielkości strumienia.

Strumień dopasowany do Twoich potrzeb

Precyzja baterii termostatycznych ujawnia się również w doborze najbardziej interesującej nas ilości wypływającej wody. Po przekręceniu dedykowanego, oddzielnego pokrętła woda natychmiastowo jest transportowana do słuchawki prysznica lub deszczownicy. Czasami pokrętło takie może być zamieniony na przyciski start i stop. Niektóre baterie są zaopatrzone w oddzielny tryb ,,eco”. Dzięki niemu strumień wody zmniejszany jest średnio o około 50%. Pozwala to jeszcze bardziej ograniczyć zużycie wody, co wpływa nie tylko na środowisko, ale również na zmniejszenie wysokości rachunków.

Izolacje

Wcześniej opisane funkcje posiadają wszystkie zarówno podstawowe jak i mocniej rozbudowane baterie termostatyczne. Mogą być jednak zaopatrzone w celu zwiększenia komfortu użytkowania w dodatkowe warstwy izolacyjne. Pozwalają one między innymi zachować neutralność termiczną obudowy baterii, a także wygłuszyć dźwięk mieszającej się wody.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • Wrzesień: Optymalny czas na założenie trawnika
    Wrzesień: Optymalny czas na założenie trawnika

    Wrzesień, określany często jako miesiąc zbiorów, kryje w sobie także idealne warunki do zakładania trawników. Dzięki umiarkowanej temperaturze i odpowiedniej wilgotności, jesień staje się doskonałym momentem na to, by marzenia o zielonej przestrzeni wokół domu zaczęły nabierać realnych kształtów. W dalszej częsci wyjaśniamy, dlaczego właśnie teraz jest najlepszy czas na założenie trawnika oraz jak skutecznie przeprowadzić ten proces.

    Written on wtorek, 10 wrzesień 2024 19:59
  • Badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy - czy to jest konieczne?
    Badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy - czy to jest konieczne?

    Przed przystąpieniem do budowy domu, kluczowe jest zbadanie gruntu, na którym ma stanąć budynek. Zignorowanie tego etapu może prowadzić do poważnych problemów strukturalnych, takich jak pękające ściany czy zapadające się fundamenty. Przyczyną takich zjawisk jest często budowa na nieodpowiednio zbadanym podłożu, co skutkuje uszkodzeniami, których naprawa jest trudna lub niemożliwa.

    Written on sobota, 07 wrzesień 2024 13:43
  • Jesień - ważny czas dla ogrodników
    Jesień - ważny czas dla ogrodników

    Jesień to czas, który każdy miłośnik ogrodu powinien wykorzystać, by przygotować się na nadchodzącą wiosnę. Nie jest to okres wypoczynku, ale intensywnej pracy, która zaowocuje przepięknymi kwiatami w przyszłym roku. Cebulki kwiatowe, takie jak tulipany, krokusy czy narcyzy, wymagają właśnie teraz naszej uwagi i troski.

    Written on czwartek, 05 wrzesień 2024 20:16
  • Naturalne metody wspomagania roślin - zastosowanie drożdży w ogrodnictwie
    Naturalne metody wspomagania roślin - zastosowanie drożdży w ogrodnictwie

    W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób szuka naturalnych metod wspomagania roślin. Drożdże piekarskie, będące jednokomórkowymi grzybami, stanowią cenne źródło wsparcia dla roślin ogrodowych. Ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do roli nawozu, ale obejmuje także działanie profilaktyczne przeciwko chorobom roślin.

    Written on sobota, 31 sierpień 2024 13:00
  • Kroton - pielęgnacja i uprawa barwnej rośliny doniczkowej
    Kroton - pielęgnacja i uprawa barwnej rośliny doniczkowej

    Kroton, znany także pod mniej popularną nazwą trójskrzyn pstry, to roślina pochodząca z tropikalnych obszarów takich jak Indonezja, Malezja, wyspy Oceanu Spokojnego oraz Australia. Charakteryzuje się przepięknymi, kolorowymi liśćmi, które w zależności od etapu wzrostu zmieniają swoje barwy z zielonych na żółte, zielone, czerwone, a czasem nawet różowe, pomarańczowe, białe lub brązowe. Choć krotony są uznawane za stosunkowo trudne w hodowli, odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że staną się one prawdziwą ozdobą domowego wnętrza.

    Written on czwartek, 29 sierpień 2024 17:14
  • Dobór ceramicznych płytek podłogowych zgodnie z normami i potrzebami
    Dobór ceramicznych płytek podłogowych zgodnie z normami i potrzebami

    Wybór odpowiednich płytek ceramicznych do poszczególnych typów pomieszczeń wymaga zrozumienia ich kluczowych parametrów technicznych, takich jak nasiąkliwość, klasa ścieralności oraz antypoślizgowość. Znajomość tych cech pozwoli na świadomy wybór materiałów, które będą służyły przez lata, zachowując swoje właściwości użytkowe oraz estetyczne.

    Written on wtorek, 27 sierpień 2024 16:17
  • Jak czyścić i konserwować narzędzia ogrodowe?
    Jak czyścić i konserwować narzędzia ogrodowe?

    Narzędzie ogrodowe to ważny element wyposażenia w przypadku ludzi pielęgnujących samodzielnie ogrody przydomowe czy ogródki działkowe. Dzięki nim można odpowiednio pielęgnować rośliny, a przestrzeni ogrodowej zapewnić pożądany, estetyczny wygląd. Narzędzia tego rodzaju różnią się ceną i funkcjami, ale zwykle mogą stanowić inwestycję na wiele lat, jeśli tylko prawidłowo się o nie dba. W jaki sposób należy czyścić i konserwować narzędzie ogrodowe? Sprawdź kilka cennych wskazówek!

    Written on sobota, 24 sierpień 2024 11:41
  • Brukselka - niedoceniane źródło zdrowia
    Brukselka - niedoceniane źródło zdrowia

    Brukselka, znana również jako kapusta brukselska, to warzywo należące do rodziny kapustnych, które charakteryzuje się małymi, zielonymi główkami przypominającymi miniaturową wersję kapusty białej. Choć w Polsce nadal nie cieszy się dużą popularnością, z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników dzięki swoim wyjątkowym właściwościom odżywczym i zdrowotnym.

    Written on sobota, 24 sierpień 2024 11:10
  • Ekologiczne sposoby odstraszania myszy
    Ekologiczne sposoby odstraszania myszy

    Myszy od dawna są problemem w wielu domach, gdzie szukają jedzenia i schronienia. Choć istnieje wiele metod na walkę z tymi nieproszonymi gośćmi, jednym z popularnych domowych sposobów jest stosowanie octu. Czy jednak ten kwaśny płyn jest rzeczywiście skuteczny w odstraszaniu gryzoni?

    Written on czwartek, 22 sierpień 2024 19:13
  • Iglaki w ogrodzie - jak dbać o zdrowie i urodę tych roślin?
    Iglaki w ogrodzie - jak dbać o zdrowie i urodę tych roślin?

    Iglaki to popularny wybór zarówno do nasadzeń ogrodowych, jak i do dekoracji balkonów, czy tarasów. Aby cieszyć się ich pięknem przez cały rok, kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków oraz regularna pielęgnacja.

    Written on wtorek, 20 sierpień 2024 17:32