Wydrukuj tę stronę
niedziela, 20 luty 2022 14:03

Jak samodzielnie wykonać posadzkę?

kredyt gotówowy kredyt gotówowy pixabay

Samodzielność to niewątpliwa zaleta Polaków. W dużej mierze lubimy wykonywać różne prace remontowe na własny rachunek, co jest dość pozytywną cechą naszego narodu.

Częściowo bierze się to z oszczędności, a częściowo z wszechstronności, jaką się charakteryzujemy. Samodzielne wykonanie posadzki jest uznawane za prostą czynność, choć tak naprawdę, aby faktycznie posadzka spełniała swoją funkcję, potrzebujemy nieco specjalistycznej wiedzy. Jeśli pominiemy pewne etapy lub prace wykonamy w złej kolejności, lub złych materiałów, może się okazać, że stworzyliśmy bubel. Dlatego podpowiadamy co zrobić po kolei, aby cieszyć się z własnej zaradności.

Jaką posadzkę wybrać?

Posadzka, to ostatnia, wierzchnia warstwa podłogi, która często może pełnić rolę ozdobną lub być ostatnim elementem przed położeniem paneli, lub terakoty. Dlatego, ważne jest, aby na etapie planowania dobrać odpowiednie materiały do funkcji, jaką ma pełnić wylewka.

Wylewka betonowa - powstaje z połączenia cementu z kruszywem i dodatkami modyfikującymi. Stosowana jest w budownictwie od lat i pomimo wielu alternatywnych rozwiązań cieszy się dużą popularnością. To idealny podkład pod późniejsze wykończenie podłogi, np. płytkami lub panelami.

Wylewka z cementu - powstaje z połączenia cementu portlandzkiego z piaskiem. Podobnie jak wylewka betonowa może być wykorzystywana na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Doskonale sprawdza się jako podkład posadzek w piwnicach, kotłowniach, pomieszczeniach gospodarczych i garażach.

Wylewka anhydrytowa - powstaje z anhydrytu (bezwonnego siarczanu wapnia), różni się pod wieloma względami, zarówno od wylewki z cementu, jak i wylewki z betonu. Ma zdecydowanie płynniejszą i elastyczniejszą konsystencję. Posiada właściwości samopoziomujące, co samoistnie eliminuje wszelkie krzywizny posadzki. Jest lżejsza i nie wymaga tworzenia dylatacji, ale nie można jej stosować na zewnątrz. Świetnie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym.

Wylewka krok po kroku

Którąkolwiek z opcji posadzki wybierzemy, warto przede wszystkich przestrzegać zaleceń podanych przez producenta na opakowaniu.

  • Pierwszą rzeczą, jaka powinniśmy zrobić jeśli wykonujemy posadzkę betonową, jest położenie folii budowlanej na gruncie, w celu jej odizolowania i tym samym przenikania wilgoci do wierzchnich warstw betonu.
  • Jeśli chcemy dodatkowo docieplić naszą podłogę, warto położyć na folii 5-centymetrową warstwę styropianu.
  • Kolejnym elementem jest zbrojenie, czyli ułożenie siatki zbrojeniowej o średnicy 4 mm. Ważne, aby pod i nad siatką znajdowało się około 5 centymetrów betonu.
  • Jeśli chcemy uniknąć pękania i tym samym stworzyć mocną i trwałą podłogę odporną na naprężenia należy odizolować ją od muru. Dobrą metodą na stworzenie szczelin dyletacyjnych jest wstawienie cienkiego styropianu.
  • Kluczem do sukcesu jest równomierne rozłożenie masy. Warto więc mieć pod ręką poziomicę, aby co jakiś czas sprawdzać, czy powierzchnia wylewki jest równa. Wylaną masę należy zacierać ruchem kolistym i wygładzać, używając drewnianej lub styropianowej pacy.
  • Zanim wylewka całkowicie wyschnie, należy ją pielęgnować, aby nie popękała. W tym celu skrapiamy powierzchnie wodą, układamy nań folię lub używamy specjalistycznych preparatów regulujących wysychanie.

Jak widać proces ten nie jest tak prosty jak się może wydawać, dlatego jeśli nie chcemy niczego zepsuć, możemy pokusić się o zatrudnienie ekipy fachowców. W realizacji tego celu na pewno pomoże nam kredyt gotówkowy. Dzięki pomocy specjalistów zaoszczędzimy nieco czasu. A sami będziemy mogli skupić się na mniej czasochłonnych pracach.