Przez lata dwa najpopularniejsze urządzenia - podnośniki nożycowe i podnośniki koszowe - zyskały reputację nieocenionych na budowach na całym świecie.
Podnośniki nożycowe są wyjątkowo odpowiednie do prac wymagających pionowego wchodzenia i schodzenia. Gdy wykonawcy muszą dostać się do wysoko położonych miejsc, ale na drodze stoi przeszkoda lub pracują na jeszcze większej wysokości, najlepszym wyborem są podnośniki koszowe. Podobnie jak podnośniki nożycowe, podnośniki koszowe są również najczęściej wykorzystywane do zadań budowlanych i konserwacyjnych. Jednak podnośniki koszowe są obsługiwane przez ramię uruchamiane hydraulicznie, które może manewrować wokół przeszkód i sięgać na większe wysokości.
Niektóre podnośniki są przeznaczone do pracy w trudnym terenie, często spotykanym na placach budowy, i są zasilane olejem napędowym, gazem lub propanem. Inne są zasilane bateryjnie, elektryczne modele płytowe, które dobrze sprawdzają się na gładszych, mniej nierównych powierzchniach.
Obowiązkowe czynności konserwacyjne
Podczas gdy codzienne kontrole i obchody są niezbędne, podnośniki nożycowe i podnośniki koszowe wymagają również innych regularnych kontroli w zależności od liczby godzin pracy. Serwis podnośników nożycowych powinien być dokonywany co 3 miesiące lub co 150 godzin, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Maszyny, które były wyłączone z eksploatacji przez okres dłuższy niż 3 miesiące lub zakupione jako używane, powinny być również sprawdzane przed użyciem.
Instrukcja serwisowa maszyny powinna zawierać harmonogram konserwacji zapobiegawczej specyficzny dla każdej maszyny, w tym właściwe procedury serwisowe i konserwacyjne dla różnych części maszyny. Częstotliwość przeglądów należy zwiększyć, jeżeli środowisko pracy jest trudne lub jeżeli zmienia się intensywność i częstotliwość użytkowania.
Większość producentów zaleca coroczną kontrolę podnośników nożycowych i koszowych (przynajmniej co 13 miesięcy). Jeśli chodzi o serwis podnośników koszowych, często producenci zalecają, aby zadanie to było wykonywane przez przeszkolonego w fabryce technika serwisowego, posiadającego rozległą wiedzę na temat sprzętu danego producenta.
Korzyści z konserwacji podnośników
Podnośniki nożycowe i koszowe, które były dobrze konserwowane przez cały okres eksploatacji, mogą często trafić do programu regeneracji lub odnawiania prowadzonego przez producenta. Dokładnie sprawdza on wówczas każdą maszynę, dokonuje wszelkich niezbędnych aktualizacji i napraw, nadaje im nowe malowanie i przeprowadza inne kosmetyczne modernizacje, aż maszyny będą w stanie jak nowe. Po kolejnym dokładnym przeglądzie, maszyny te mogą kontynuować pracę w terenie, z potencjałem do zarobienia tysięcy dodatkowych godzin serwisowych.
Jeśli chodzi serwis podnośników, nie powinno się na tym oszczędzać. Należy wykonywać odpowiednie przeglądy i konserwację, aby utrzymać maszynę w doskonałym stanie operacyjnym, a ona odwdzięczy się wyższą produktywnością, niższymi kosztami posiadania i wyższą wartością przy odsprzedaży.