środa, 02 listopad 2022 09:32

Fakty na temat bawełny, których nie znasz

bawełna bawełna pixabay

Bawełna nieustannie zaskakuje swoimi zastosowaniami i możliwościami. Ta roślina bardzo uniwersalna ma wiele zastosowań.

A oto kilka faktów na temat bawełny, których pewnie nie znasz.

Bawełna to zrównoważone włókno.

Nasiona sadzi się wiosną i zbiera jesienią. Dojrzewanie rośliny do momentu zbioru zajmuje około pięciu do sześciu miesięcy. Jeśli ścinamy roślinę bawełny, to jest zużywana w całości, nie zostawia się żadnych odpadów.

Włókno jest główną przyczyną uprawy bawełny, nasiona są zużywane na paszę dla zwierząt i ludzi. Po zbiorach łodygi roślin są ponownie uprawiane w glebie.
Włókno bawełniane składa się z celulozy, która jest naturalnym polimerem.

Ludzie nie mogą trawić celulozy, ale przeżuwacze, takie jak bydło i konie, mogą ją trawić, ponieważ mają enzym odpowiedni.

Bawełna jest mocniejsza, gdy jest moczona w wodzie w przeciwieństwie do innych włókien celulozowych (sztuczny jedwab, miazga drzewna), które po zamoczeniu tracą wytrzymałość. Może to być ważne w przypadku wielu produktów, takich jak chusteczki i tkaniny medyczne, które ulegają zamoczeniu.

Bawełna istnieje od bardzo dawna. Pierwsze dowody użytkowania bawełny zostały znalezione w Indiach i Pakistanie i pochodzą z około 6000 lat p.n.e. i od tego czasu jest uprawiana na całym świecie.

Bawełna uprawiana jest w wielu krajach na całym świecie.

W samym USA bawełna uprawiana jest w kilkunastu stanach na południu.

Aby wyprodukować cieńszą przędzę z dowolnego rodzaju bawełny, krótkie włókna są czesane przed przędzeniem w przędzę.

Nazywa się to przędzą czesaną i tak, usunięte krótkie włókna (wyczeski lub grzebień) są poddawane recyklingowi i użytkowane w wielu produktach takich jak waciki czy patyczki higieniczne.

Naturalna bawełna nie jest śnieżnobiała, jak wiesz często jest też farbowana.

Farbowanie bawełny potrzebne jest głównie w produkcji tkanin.

Różne tkaniny z bawełny możesz zobaczyć tutaj.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Jak odzyskać zaniżone odszkodowanie?
  Jak odzyskać zaniżone odszkodowanie?

  Stłuczka samochodowa należy w życiu codziennym do sytuacji najbardziej niepożądanych, powodując szereg negatywnych następstw, których z pewnością chcielibyśmy uniknąć. Oczywiście to nie jedyna życiowa sytuacja, w której przydaje się ubezpieczenie, jest ich więcej. W każdej z nich ubezpieczenie ma nam co do zasady umożliwić bezproblemowe dochodzenie należnego odszkodowania od sprawcy zdarzenia, jednak nie zawsze spełnia ono nasze oczekiwania.

  Written on wtorek, 21 marzec 2023 10:47
 • Skup samochodów – o tych rzeczach musisz wiedzieć
  Skup samochodów – o tych rzeczach musisz wiedzieć

  Kiedy przychodzi Ci sprzedać samochód – to o czym tak naprawdę myślisz? O tym, kto go kupi? Czy może raczej o zysku i wygodzie? Wiele osób nie zna nawet alternatyw dla komisów i ze względu na to daje swoje pojazdy właśnie tam. Czy ma to sens? To już zależy od człowieka, jednak jeśli chodzi o zysk – nie. Skup wydaje się bardziej sensownym pomysłem, dlaczego? Już tłumaczę.

  Written on poniedziałek, 20 marzec 2023 17:26
 • Czym charakteryzuje się okap kuchenny w kształcie tuby?
  Czym charakteryzuje się okap kuchenny w kształcie tuby?

  Okap kuchenny to urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania. Sprzęt ułatwia gotowanie oraz sprawia, że szafki kuchenne prezentują się w sposób estetyczny. Na rynku istnieje wiele modeli okapów, jednak coraz popularniejszym staje się ten w kształcie tuby. Dowiedz się, czym charakteryzuje się taki wariant urządzenia i oceń, czy sprawdzi się on w Twojej kuchni.

  Written on niedziela, 26 luty 2023 13:14
 • Sposoby leczenia zębów bez bólu
  Sposoby leczenia zębów bez bólu

  W dzisiejszych czasach leczenie zębów nie musi wiązać się z bólem. Dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi medycyny dentystycznej istnieje wiele sposobów na leczenie zębów bez bólu. W tym poradniku przedstawimy kilka sposobów na to, aby wycieczka do dentysty była bardziej komfortowa. Poznaj różne techniki łagodzenia bólu u stomatologa.

  Written on poniedziałek, 23 styczeń 2023 13:49
 • Firmy produkujące środki ochrony roślin
  Firmy produkujące środki ochrony roślin

  Ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia środków ochrony roślin, branża odnotowuje gwałtowny wzrost ich dystrybucji. Dzieje się tak dlatego, że firmy takie jak Ciech Agro Polska produkujące środki ochrony roślin są odpowiedzialne za utrzymanie bezpiecznych źródeł żywności i przyczynianie się do rozwoju społeczno-gospodarczego.

  Written on poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:29
 • Halvetic – jakie jest jego prawidłowe dawkowanie?
  Halvetic – jakie jest jego prawidłowe dawkowanie?

  Halvetic to skuteczny środek do zwalczania chwastów, który charakteryzuje się połową dawki substancji czynnej w porównaniu do standardowych produktów. Jego zaletą jest szeroki zakres stosowania, ponieważ może być używany na różne rodzaje upraw i przeciwko różnym rodzajom chwastów.

  Written on piątek, 06 styczeń 2023 10:57
 • Dobry sklep z zasłonami ułatwia wybór
  Dobry sklep z zasłonami ułatwia wybór

  Obecnie staramy się poszukiwać dobrego rozwiązania, które bylibyśmy w stanie zastosować w przypadku pokoju dziecięcego.

  Written on poniedziałek, 26 grudzień 2022 13:00
 • Planujesz zakup działki pod budowę domu? Sprawdź zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  Planujesz zakup działki pod budowę domu? Sprawdź zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

  Zakup działki to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed każdym inwestorem. Odpowiednio wybrana nieruchomość gruntowa ułatwi nam budowę domu zgodnego z naszymi marzeniami. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję i umówimy termin u notariusza, koniecznie sprawdźmy zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co to takiego?

  Written on środa, 21 grudzień 2022 12:58
 • Tabletka dzień po - jak uzyskać receptę?
  Tabletka dzień po - jak uzyskać receptę?

  Stosunek seksualny, to niesamowite przeżycie, które dla obojgu partnerów, jest niekiedy spełnieniem ich fantazji erotycznych, lub po prostu, zaspokojeniem potrzeb seksualnych.

  Written on środa, 23 listopad 2022 12:10
 • Jak naprawić samochód po awarii?
  Jak naprawić samochód po awarii?

  Jeśli właśnie miałeś wypadek, pierwszą rzeczą do zrobienia jest wezwanie pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, co robić, zadzwoń na policję lub karetkę pogotowia.

  Written on piątek, 18 listopad 2022 12:27