wtorek, 21 marzec 2023 10:47

Jak odzyskać zaniżone odszkodowanie?

odzyskiwanie odszkodowania odzyskiwanie odszkodowania mat.prasowe

Stłuczka samochodowa należy w życiu codziennym do sytuacji najbardziej niepożądanych, powodując szereg negatywnych następstw, których z pewnością chcielibyśmy uniknąć. Oczywiście to nie jedyna życiowa sytuacja, w której przydaje się ubezpieczenie, jest ich więcej. W każdej z nich ubezpieczenie ma nam co do zasady umożliwić bezproblemowe dochodzenie należnego odszkodowania od sprawcy zdarzenia, jednak nie zawsze spełnia ono nasze oczekiwania.

 

Zaniżone odszkodowanie – przyczyny

Kwota odszkodowania wyliczona przez ubezpieczyciela często może się znacząco różnić od naszych oczekiwań, a także naszych własnych wyliczeń. Zanim jednak podejmiemy próbę podważenia kalkulacji dokonywanych przez ubezpieczyciela, warto rozważyć, jakie czynniki mogły wpłynąć na taki rezultat. Zbyt niskie od oczekiwanego odszkodowanie nie musi od razu oznaczać błędu po stronie ubezpieczyciela.

W przypadku pojazdów jednym z istotnych czynników może być amortyzacja części. Pojazd starzeje się, a wraz z nim jego podzespoły, dlatego wiek pojazdu ma wpływ na kalkulację kosztów naprawy, więc wymiana części na nowe będzie w tym wypadku wymagać dopłaty. Decydując się na zawarcie umowy ubezpieczeniowej, warto zapoznać się dokładnie z jej treścią, sprawdzając jakie czynniki mogą wpływać na wysokość odszkodowania, a także jakie czynniki mogą całkowicie wyłączyć możliwość dochodzenia odszkodowania, aby mieć świadomość, że w określonych sytuacjach, zwłaszcza gdy własnym niedbalstwem przyczynimy się do powstania szkody, możemy utracić wszelkie perspektywy na uzyskanie rekompensaty.

Co zrobić, gdy odszkodowanie jest zbyt niskie?

Jeśli mamy podstawy uważać, że wysokość odszkodowania wynika z błędów lub zaniedbań leżących po stronie ubezpieczyciela, mamy prawo dochodzić swoich należności. Na drodze formalnej pierwszym krokiem jest napisanie odwołania do ubezpieczyciela. Być może okaże się to dostatecznym środkiem i towarzystwo ubezpieczeniowe zmieni swoją decyzję, przyznając nam odszkodowanie w postulowanej przez nas wysokości.

Jeśli jednak tak się nie stanie, możemy wówczas skierować wniosek o interwencję do Rzecznika Finansowego. Wniosek ten jest bezpłatny. Jeśli również interwencja Rzecznika nie przyniesie pożądanego rezultatu, wtedy może on złożyć wniosek do sądu o pozasądowe postępowanie polubowne między klientem a ubezpieczycielem. Koszt takiego wniosku to 40 zł w sprawach o mniejszej wartości i aż 300 zł w sprawach powyżej 10 000 zł wartości przedmiotu sporu. Brak pozytywnego rezultatu w takim postępowaniu pozostawia nam już ostatni krok na drodze formalnej, którym jest postępowanie sądowe.

Nie wszyscy jednak mają chęć angażować się w długotrwałe spory sądowe lub też zniechęcają do tego zbyt wysokie koszty postępowania cywilnego. W takich wypadkach z pomocą mogą przyjść firmy w stylu https://helpum.pl/, które zajmują się pomocą w uzyskiwaniu dopłat do odszkodowań lub odkupują szkody, dzięki czemu możemy od razu otrzymać pieniądze, natomiast cały ciężar odzyskania kwoty odszkodowania od ubezpieczyciela spoczywa na firmie, która przejęła nasze roszczenia. Zajrzyj tutaj, a dowiesz się na ten temat więcej.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Kotły na pellet: Oszczędność energii, ekologia i efektywność energetyczna
  Kotły na pellet: Oszczędność energii, ekologia i efektywność energetyczna

  Wraz z postępującym rozwojem technologii grzewczej, coraz większą popularność zdobywają kotły na pellet. To ekologiczne i efektywne urządzenia, które nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale także mogą generować znaczne oszczędności dla użytkowników. W tym artykule skupimy się na wyjaśnieniu, dlaczego te urządzenia 5 są bardziej efektywne niż tradycyjne kotły, a co za tym idzie, jakie korzyści przynoszą w zakresie oszczędności paliwa.

  Written on wtorek, 05 grudzień 2023 16:53
 • Aaliza konkurencji w SEO dla kancelarii prawnych - jak nie pozostać w tyle?
  Aaliza konkurencji w SEO dla kancelarii prawnych - jak nie pozostać w tyle?

  Prawniczy rynek online stał się niezwykle konkurencyjny. Kancelarie prawne ścigają się w przestrzeni cyfrowej, aby zyskać widoczność i przyciągnąć potencjalnych klientów. Jak zapewnić, aby Twoja praktyka prawna nie została pozostawiona w tyle? Kluczowym krokiem jest dogłębna analiza konkurencji SEO.

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 11:29
 • Zalety fundacji rodzinnej – dlaczego warto ją założyć?
  Zalety fundacji rodzinnej – dlaczego warto ją założyć?

  Fundacje rodzinne są coraz częściej wybierane jako sposób na ochronę i zarządzanie majątkiem oraz jego przekazanie przyszłym pokoleniom. Ich rosnąca popularność wynika z korzystnych aspektów podatkowych, które oferują. Jakie korzyści podatkowe wiążą się z utworzeniem fundacji rodzinnej i jak można je wykorzystać zgodnie z obowiązującym prawem?

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 11:28
 • Czynnik R290 w pompach ciepła – innowacyjne rozwiązania w odnawialnej energii
  Czynnik R290 w pompach ciepła – innowacyjne rozwiązania w odnawialnej energii

  Pompy ciepła są niezwykle istotnym elementem systemów ogrzewania i chłodzenia, szczególnie w kontekście dzisiejszej troski o środowisko. Jednym z kluczowych składników, który zyskuje coraz większą popularność w branży, jest czynnik chłodniczy R290. Warto przyjrzeć się temu innowacyjnemu składnikowi i zrozumieć, dlaczego pompy ciepła marki Defro zyskują uznanie dzięki jego wykorzystaniu.

  Written on środa, 22 listopad 2023 10:56
 • Kotły gazowe: wygoda, oszczędności i przyjazne dla środowiska rozwiązanie grzewcze
  Kotły gazowe: wygoda, oszczędności i przyjazne dla środowiska rozwiązanie grzewcze

  Kotły gazowe są od lat popularnym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania domów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Stanowią one niezawodne źródło ciepła, które oferuje użytkownikom zarówno wygodę, jak i liczne korzyści finansowe, przy jednoczesnym szacunku dla środowiska. Niniejszy artykuł skupia się na korzyściach płynących z wykorzystania kotłów gazowych, ich zastosowaniach w domach oraz istotnych aspektach związanych z bezpieczeństwem.

  Written on środa, 22 listopad 2023 10:47
 • Serwis Klimatyzacji Samochodowej Kraków: Twój Klucz do Komfortu Podczas Jazdy
  Serwis Klimatyzacji Samochodowej Kraków: Twój Klucz do Komfortu Podczas Jazdy

  Klimatyzacja w samochodzie to jedno z najważniejszych udogodnień, które współczesne pojazdy oferują. Szczególnie w miastach takich jak Kraków, gdzie letnie temperatury potrafią być bardzo wysokie, serwis klimatyzacji samochodowej jest niezbędny, aby utrzymać komfort jazdy. W tym artykule dowiemy się, dlaczego serwis klimatyzacji jest ważny, jakie usługi oferują krakowskie warsztaty samochodowe i jak dbać o klimatyzację w naszym aucie.

  Written on czwartek, 05 październik 2023 15:04
 • Meble do kuchni - co jest obecnie w modzie?
  Meble do kuchni - co jest obecnie w modzie?

  Urządzając kuchnię, kierujemy się nie tylko własnymi potrzebami czy preferencjami, lecz także obowiązującymi trendami. Estetyka, funkcjonalność oraz nawiązania do natury- to właśnie jest modne w 2023 roku. Czym się kierować, wybierając meble do kuchni?

  Written on poniedziałek, 02 październik 2023 18:27
 • Cross-selling – na czym polega sprzedaż komplementarna?
  Cross-selling – na czym polega sprzedaż komplementarna?

  Chcesz zwiększyć wartość sprzedaży? Wartość zakupów dokonywanych przez klientów wzrośnie, jeśli do wybranych przez nich produktów zaoferujesz przydatne dodatki. Sprawdź, jak działa ta taktyka marketingowa.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 18:46
 • Zasłony do pokoju dziecka: funkcjonalność i wyjątkowy styl dla malucha
  Zasłony do pokoju dziecka: funkcjonalność i wyjątkowy styl dla malucha

  W aranżacji pokoju dziecka każdy detal ma znaczenie. To przestrzeń, która nie tylko spełnia funkcję snu i odpoczynku, ale również stanowi miejsce zabaw, nauki i kreatywności. Jednym z kluczowych elementów dekoracji pokoju dziecięcego są zasłony. Nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale również wpływają na atmosferę i styl pomieszczenia. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego zasłony do pokoju dziecka są nieodzownym elementem, omówimy różne opcje dostępne na rynku i podzielimy się wskazówkami, jak wybrać idealne zasłony, które spełnią oczekiwania zarówno malucha, jak i jego rodziców.

  Written on sobota, 09 wrzesień 2023 16:15
 • Materac 180x190 - Lateksowy, Pianka Visco Memory czy Kieszeniowy? Wybór, Który Odpowiada Twoim Potrzebom
  Materac 180x190 - Lateksowy, Pianka Visco Memory czy Kieszeniowy? Wybór, Który Odpowiada Twoim Potrzebom

  Wybór materaca to jedna z najważniejszych decyzji dotyczących naszego snu i ogólnego komfortu życia. Materace różnią się między sobą pod względem rodzaju wypełnienia i konstrukcji, co ma wpływ na komfort snu i wsparcie dla ciała. W artykule tym przyjrzymy się trzem popularnym rodzajom materaca 180x 190 cm: lateksowym, z pianką Visco Memory oraz kieszeniowym. Porównamy te rodzaje materacy pod kątem ich zalet, cech i odpowiedniości do różnych potrzeb. Pozwoli to Ci dokonać świadomego wyboru, który odpowiada Twoim preferencjom i potrzebom.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 11:18