Pompy ciepła powietrzno-wodne pobierają ciepło z powietrza i wykorzystują je do ogrzewania systemu grzewczego i wody użytkowej. Są one stosunkowo łatwe w montażu, dzięki czemu pozostają najtańszymi urządzeniami tego typu. Nie wymagają wykonania żadnych odwiertów, a jedynie odpowiedniego umiejscowienia i podłączenia do instalacji c.o. Pompy ciepła polskich producentów są przystosowane do warunków panujących w naszym kraju, trzeba wziąć natomiast pod uwagę, że ich wydajność może zmniejszyć się w zimie, w czasie większych mrozów.
Pompy ciepła gruntowe pobierają energię z ziemi. Istnieją dwa rodzaje pomp ciepła gruntowych, pionowe i poziome. Pompy ciepła gruntowe są bardziej wydajne niż pompy ciepła powietrzno-wodne, ale są droższe w instalacji z powodu konieczności wykonania prac ziemnych. Wykonanie odwiertów do kolektorów pionowych wymaga sprowadzenia specjalistycznych maszyn, ponieważ głębokość potrzebna do zamontowania takiego kolektora wynosi od 40 do 150 metrów. Poziomy wymiennik jest montowany na głębokości do kilku metrów, ale za to wymaga on dużej powierzchni działki z wolną przestrzenią - tak, aby nad wymiennikiem nie znajdowały się żadne zabudowania.
Pompy ciepła wodne pobiera ciepło ze zbiorników wodnych. Może to być pobliskie jezioro lub rzeka, jeżeli jednak w okolicy nie ma takiego zbiornika, konieczne będzie wykonanie odwiertów na dwie studnie - czerpną i zrzutową. Pompy ciepła wodne są wydajne, ale wymagają dostępu do odpowiedniej ilości wody w pobliżu domu, co może wymagać dodatkowych nakładów finansowych.
Aby wybrać odpowiedni typ tego urządzenia do swojego domu, należy wziąć pod uwagę wielkość budynku, jego zapotrzebowanie energetyczne, liczbę domowników, temperaturę otoczenia w ciągu roku, lokalizację, rodzaj gruntu oraz obecność zbiornika wodnego w pobliżu budynku.
Jeśli posiadasz niewielki dom z ograniczoną przestrzenią do instalacji urządzenia, to pompa ciepła powietrzno-wodna będzie dobrym wyborem. Nie bez powodu jest to też najpopularniejszy rodzaj pomp ciepła montowany w Polsce. Jeśli jednak dom jest duży, ze sporą ilością pomieszczeń do ogrzania, a budżet i ilość miejsca na podwórku nie ogranicza działań, można zastanowić się nad innymi rodzajami tych urządzeń.
Wybór odpowiedniej pompy ciepła do domu jest kluczowy dla zapewnienia komfortu cieplnego oraz oszczędności w eksploatacji systemu. Aby wybrać najlepszą opcję, powinieneś skontaktować się z producentem interesującej Cię pompy lub z instalatorem działającym w Twojej okolicy. Posiadając spore doświadczenie w tej kwestii, pomogą Ci oni w dobraniu rodzaju i mocy pompy na podstawie Twoich możliwości i zapotrzebowania energetycznego Twojego domu.