czwartek, 23 czerwiec 2022 10:17

Obsługa prawna firm. Dlaczego warto korzystać z usług prawnika?

adwokat adwokat pixabay

Korzystanie z obsługi prawnej firm niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. oszczędności i wygodę, ale nie są to jedyne zalety, dla których wielu przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Zobaczmy, co jeszcze ich przekonuje.

 

Na czym polega obsługa prawna przedsiębiorstwa?

Niektóre firmy zamiast tworzyć we własnych strukturach przedsiębiorstwa dział prawny, wolą zdać się na obsługę prawną firm świadczoną przez zewnętrzne podmioty. W tym celu podpisują umowę z prawnikiem – może to być np. adwokat, radca prawny lub cała kancelaria. Zasady takiej współpracy zależą od umowy pomiędzy stronami. Usługi, które oferuje adwokat mogą być świadczone doraźnie lub regularnie. Jest to w dużej mierze uzależnione od charakteru i rodzaju firmy, która zleci swoją obsługę prawną. Taka współpraca może odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie – przez telefon czy email.

Na obsługę prawną firm decydują się najróżniejsze przedsiębiorstwa. Oferty kancelarii prawnych są skierowane zarówno do dużych, jak i średnich lub małych firm. Najkorzystniejszym dla obu stron umowy momentem na rozpoczęcie obsługi prawnej jest początek działalności przedsiębiorstwa. Powód tego jest dość prosty – prawnik w profesjonalny sposób pomoże wybrać formę działalności, a później poprowadzi cały proces zakładania spółki czy działalności. Dzięki temu, firma już od początku istnienia będzie miała właściwie dopełnione wszystkie formalności. Wsparcie prawnika już od pierwszych dni działalności sprawi, że firma nie wpadnie w żadne zaległości, a jej sytuacja prawna zawsze będzie na bieżąco kontrolowana.

Zakres obsługi prawnej może różnić się w zależności od danej umowy pomiędzy firmą a prawnikiem i jest on zawsze dostosowany do potrzeb klienta. Najczęściej jednak, w zakres obsługi prawnej przedsiębiorstw wchodzą działania takie jak:

 • opiniowanie umów,
 • porady prawne dotyczące bieżącej działalności firmy,
 • przygotowywanie różnego rodzaju dokumentów, np. regulaminów, statutów,
 • czuwanie i reagowanie na zmiany w przepisach prawa dotyczące firmy,
 • reprezentacja firmy w kontaktach z dłużnikami, organami administracji, sądami i organami egzekucyjnymi,
 • sporządzanie różnego rodzaju pism m. in. do organów administracji, sądów,
 • windykacja wierzytelności
 • rejestrowanie zmian dotyczących firmy w KRS,
 • ujednolicanie i uporządkowywanie regulacji związanych z zarządzaniem danymi osobowymi w firmie,
 • pomoc w sprawach związanych z podatkami,
 • pomoc w sprawach związanych z pracownikami.

Obsługa prawna przedsiębiorstwa – korzyści

Obsługa prawna jest świetnym rozwiązaniem dla każdej firmy, ponieważ wiąże się z nią wiele korzyści. Przede wszystkim, adwokat lub radca prawny doskonale orientuje się w bieżących przepisach prawa, które bardzo szybko się zmieniają. Będąc pod opieką prawnika, można mieć pewność, że działania firmy są zgodne z obowiązującymi regulacjami. Takie posiadanie prawnika na wyciągnięcie ręki jest bardzo wygodne i sprawia, że przedsiębiorca nie musi się nadmiernie zamartwiać tym obszarem funkcjonowania swojej firmy. Obsługa prawna firm wiąże się także z niższymi kosztami, ponieważ firma nie musi zatrudniać prawnika na stały etat w swoich strukturach i wypłacać mu co miesiąc wynagrodzenia, a jedynie płaci prawnikowi lub kancelarii z zewnątrz tylko za wykonane zlecenia. Oprócz tego, współpraca z prawnikiem lub kancelarią prawną sprawia, że firma zyskuje osobę, która jest godna zaufania i zawsze gotowa do obrony przedsiębiorstwa i dbania o jego interesy. Przydaje się to szczególnie w czasie problemów w firmie, gdyż dobry i profesjonalny prawnik posiada wieloletnią praktykę i doświadczenie, które odpowiednio wykorzystane pozwoli firmie wyjść z tarapatów obronną ręką.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Tabletka dzień po - jak uzyskać receptę?
  Tabletka dzień po - jak uzyskać receptę?

  Stosunek seksualny, to niesamowite przeżycie, które dla obojgu partnerów, jest niekiedy spełnieniem ich fantazji erotycznych, lub po prostu, zaspokojeniem potrzeb seksualnych.

  Written on środa, 23 listopad 2022 12:10
 • Jak naprawić samochód po awarii?
  Jak naprawić samochód po awarii?

  Jeśli właśnie miałeś wypadek, pierwszą rzeczą do zrobienia jest wezwanie pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, co robić, zadzwoń na policję lub karetkę pogotowia.

  Written on piątek, 18 listopad 2022 12:27
 • Łóżko z pojemnikiem czy bez – jakie wybrać?
  Łóżko z pojemnikiem czy bez – jakie wybrać?

  Łóżka z pojemnikiem to nowoczesne rozwiązanie w sam raz do małej sypialni. Kiedy warto je wybrać i czy opłaca się wybrać takie właśnie łóżko, a nie na przykład z szufladami? Gdzie szukać dobrych łóżek na lata? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule.

  Written on czwartek, 17 listopad 2022 19:19
 • Czym są usługi holowania i pomoc drogowa?
  Czym są usługi holowania i pomoc drogowa?

  Holowanie to usługa, która przydaje się, gdy potrzebujesz pomocy. Usługi te są również znane jako usługi pomocy drogowej lub holowania.

  Written on niedziela, 13 listopad 2022 12:15
 • Ślub cywilny – najważniejsze informacje o jego organizacji
  Ślub cywilny – najważniejsze informacje o jego organizacji

  Wiele osób z różnych względów decyduje się na zawarcie ślubu cywilnego, który odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Uroczystość ta jest przeważnie skromniejsza niż ślub wyznaniowy.

  Written on sobota, 12 listopad 2022 07:00
 • Dlaczego powinieneś korzystać z pomocy drogowej
  Dlaczego powinieneś korzystać z pomocy drogowej

  Pomoc drogowa to ważna usługa, która może pomóc w sytuacjach awaryjnych. Może być użyty do powrotu na trasę, jeśli masz problemy z samochodem, lub po prostu potrzebujesz pomocy w ogólnej konserwacji samochodu.

  Written on środa, 09 listopad 2022 12:31
 • Narożniki do salonu na wymiar – jakie modele są dostępne?
  Narożniki do salonu na wymiar – jakie modele są dostępne?

  Biorąc pod uwagę różnorodne style aranżacji salonowych wnętrz, mamy dzisiaj naprawdę ogromne pole do popisu. Jednym z najpopularniejszych jest styl skandynawski, który łączy chłodne barwy, minimalizm i nowoczesność.

  Written on sobota, 05 listopad 2022 16:35
 • Fakty na temat bawełny, których nie znasz
  Fakty na temat bawełny, których nie znasz

  Bawełna nieustannie zaskakuje swoimi zastosowaniami i możliwościami. Ta roślina bardzo uniwersalna ma wiele zastosowań.

  Written on środa, 02 listopad 2022 09:32
 • Kompletny przewodnik po pomocy drogowej z lawetą i jak może to zaoszczędzić czas, pieniądze i bóle głowy
  Kompletny przewodnik po pomocy drogowej z lawetą i jak może to zaoszczędzić czas, pieniądze i bóle głowy

  Holowanie jest zjawiskiem powszechnym w dzisiejszym świecie. Niezależnie od tego, czy jest to wypadek, awaria, czy z jakiegokolwiek innego powodu, potrzeba pomocy drogowej może się zdarzyć w każdej chwili.

  Written on wtorek, 25 październik 2022 11:13
 • Korzyści ze strzelania na strzelnicy
  Korzyści ze strzelania na strzelnicy

  Wszyscy mamy do czynienia ze stresem w ciągu naszego życia, nawet najbardziej zrelaksowani i wyluzowani wśród nas. W naszych prymitywnych dniach pierwsi ludzie polegali na stresie, aby wydobyć ich z napiętych sytuacji.

  Written on środa, 19 październik 2022 17:40