Na czym polega obsługa prawna przedsiębiorstwa?
Niektóre firmy zamiast tworzyć we własnych strukturach przedsiębiorstwa dział prawny, wolą zdać się na obsługę prawną firm świadczoną przez zewnętrzne podmioty. W tym celu podpisują umowę z prawnikiem – może to być np. adwokat, radca prawny lub cała kancelaria. Zasady takiej współpracy zależą od umowy pomiędzy stronami. Usługi, które oferuje adwokat mogą być świadczone doraźnie lub regularnie. Jest to w dużej mierze uzależnione od charakteru i rodzaju firmy, która zleci swoją obsługę prawną. Taka współpraca może odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie – przez telefon czy email.
Na obsługę prawną firm decydują się najróżniejsze przedsiębiorstwa. Oferty kancelarii prawnych są skierowane zarówno do dużych, jak i średnich lub małych firm. Najkorzystniejszym dla obu stron umowy momentem na rozpoczęcie obsługi prawnej jest początek działalności przedsiębiorstwa. Powód tego jest dość prosty – prawnik w profesjonalny sposób pomoże wybrać formę działalności, a później poprowadzi cały proces zakładania spółki czy działalności. Dzięki temu, firma już od początku istnienia będzie miała właściwie dopełnione wszystkie formalności. Wsparcie prawnika już od pierwszych dni działalności sprawi, że firma nie wpadnie w żadne zaległości, a jej sytuacja prawna zawsze będzie na bieżąco kontrolowana.
Zakres obsługi prawnej może różnić się w zależności od danej umowy pomiędzy firmą a prawnikiem i jest on zawsze dostosowany do potrzeb klienta. Najczęściej jednak, w zakres obsługi prawnej przedsiębiorstw wchodzą działania takie jak:
- opiniowanie umów,
- porady prawne dotyczące bieżącej działalności firmy,
- przygotowywanie różnego rodzaju dokumentów, np. regulaminów, statutów,
- czuwanie i reagowanie na zmiany w przepisach prawa dotyczące firmy,
- reprezentacja firmy w kontaktach z dłużnikami, organami administracji, sądami i organami egzekucyjnymi,
- sporządzanie różnego rodzaju pism m. in. do organów administracji, sądów,
- windykacja wierzytelności
- rejestrowanie zmian dotyczących firmy w KRS,
- ujednolicanie i uporządkowywanie regulacji związanych z zarządzaniem danymi osobowymi w firmie,
- pomoc w sprawach związanych z podatkami,
- pomoc w sprawach związanych z pracownikami.
Obsługa prawna przedsiębiorstwa – korzyści
Obsługa prawna jest świetnym rozwiązaniem dla każdej firmy, ponieważ wiąże się z nią wiele korzyści. Przede wszystkim, adwokat lub radca prawny doskonale orientuje się w bieżących przepisach prawa, które bardzo szybko się zmieniają. Będąc pod opieką prawnika, można mieć pewność, że działania firmy są zgodne z obowiązującymi regulacjami. Takie posiadanie prawnika na wyciągnięcie ręki jest bardzo wygodne i sprawia, że przedsiębiorca nie musi się nadmiernie zamartwiać tym obszarem funkcjonowania swojej firmy. Obsługa prawna firm wiąże się także z niższymi kosztami, ponieważ firma nie musi zatrudniać prawnika na stały etat w swoich strukturach i wypłacać mu co miesiąc wynagrodzenia, a jedynie płaci prawnikowi lub kancelarii z zewnątrz tylko za wykonane zlecenia. Oprócz tego, współpraca z prawnikiem lub kancelarią prawną sprawia, że firma zyskuje osobę, która jest godna zaufania i zawsze gotowa do obrony przedsiębiorstwa i dbania o jego interesy. Przydaje się to szczególnie w czasie problemów w firmie, gdyż dobry i profesjonalny prawnik posiada wieloletnią praktykę i doświadczenie, które odpowiednio wykorzystane pozwoli firmie wyjść z tarapatów obronną ręką.