czwartek, 23 czerwiec 2022 10:17

Obsługa prawna firm. Dlaczego warto korzystać z usług prawnika?

adwokat adwokat pixabay

Korzystanie z obsługi prawnej firm niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. oszczędności i wygodę, ale nie są to jedyne zalety, dla których wielu przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Zobaczmy, co jeszcze ich przekonuje.

 

Na czym polega obsługa prawna przedsiębiorstwa?

Niektóre firmy zamiast tworzyć we własnych strukturach przedsiębiorstwa dział prawny, wolą zdać się na obsługę prawną firm świadczoną przez zewnętrzne podmioty. W tym celu podpisują umowę z prawnikiem – może to być np. adwokat, radca prawny lub cała kancelaria. Zasady takiej współpracy zależą od umowy pomiędzy stronami. Usługi, które oferuje adwokat mogą być świadczone doraźnie lub regularnie. Jest to w dużej mierze uzależnione od charakteru i rodzaju firmy, która zleci swoją obsługę prawną. Taka współpraca może odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie – przez telefon czy email.

Na obsługę prawną firm decydują się najróżniejsze przedsiębiorstwa. Oferty kancelarii prawnych są skierowane zarówno do dużych, jak i średnich lub małych firm. Najkorzystniejszym dla obu stron umowy momentem na rozpoczęcie obsługi prawnej jest początek działalności przedsiębiorstwa. Powód tego jest dość prosty – prawnik w profesjonalny sposób pomoże wybrać formę działalności, a później poprowadzi cały proces zakładania spółki czy działalności. Dzięki temu, firma już od początku istnienia będzie miała właściwie dopełnione wszystkie formalności. Wsparcie prawnika już od pierwszych dni działalności sprawi, że firma nie wpadnie w żadne zaległości, a jej sytuacja prawna zawsze będzie na bieżąco kontrolowana.

Zakres obsługi prawnej może różnić się w zależności od danej umowy pomiędzy firmą a prawnikiem i jest on zawsze dostosowany do potrzeb klienta. Najczęściej jednak, w zakres obsługi prawnej przedsiębiorstw wchodzą działania takie jak:

 • opiniowanie umów,
 • porady prawne dotyczące bieżącej działalności firmy,
 • przygotowywanie różnego rodzaju dokumentów, np. regulaminów, statutów,
 • czuwanie i reagowanie na zmiany w przepisach prawa dotyczące firmy,
 • reprezentacja firmy w kontaktach z dłużnikami, organami administracji, sądami i organami egzekucyjnymi,
 • sporządzanie różnego rodzaju pism m. in. do organów administracji, sądów,
 • windykacja wierzytelności
 • rejestrowanie zmian dotyczących firmy w KRS,
 • ujednolicanie i uporządkowywanie regulacji związanych z zarządzaniem danymi osobowymi w firmie,
 • pomoc w sprawach związanych z podatkami,
 • pomoc w sprawach związanych z pracownikami.

Obsługa prawna przedsiębiorstwa – korzyści

Obsługa prawna jest świetnym rozwiązaniem dla każdej firmy, ponieważ wiąże się z nią wiele korzyści. Przede wszystkim, adwokat lub radca prawny doskonale orientuje się w bieżących przepisach prawa, które bardzo szybko się zmieniają. Będąc pod opieką prawnika, można mieć pewność, że działania firmy są zgodne z obowiązującymi regulacjami. Takie posiadanie prawnika na wyciągnięcie ręki jest bardzo wygodne i sprawia, że przedsiębiorca nie musi się nadmiernie zamartwiać tym obszarem funkcjonowania swojej firmy. Obsługa prawna firm wiąże się także z niższymi kosztami, ponieważ firma nie musi zatrudniać prawnika na stały etat w swoich strukturach i wypłacać mu co miesiąc wynagrodzenia, a jedynie płaci prawnikowi lub kancelarii z zewnątrz tylko za wykonane zlecenia. Oprócz tego, współpraca z prawnikiem lub kancelarią prawną sprawia, że firma zyskuje osobę, która jest godna zaufania i zawsze gotowa do obrony przedsiębiorstwa i dbania o jego interesy. Przydaje się to szczególnie w czasie problemów w firmie, gdyż dobry i profesjonalny prawnik posiada wieloletnią praktykę i doświadczenie, które odpowiednio wykorzystane pozwoli firmie wyjść z tarapatów obronną ręką.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Tych ubrań unikaj, jeśli chcesz zawsze wyglądać stylowo
  Tych ubrań unikaj, jeśli chcesz zawsze wyglądać stylowo

  Moda nieustannie się zmienia, o czym prędzej czy później przekonuje się każda z nas. Jednak, chociaż jest to branża niezwykle dynamiczna i zdająca nigdy się nie zatrzymywać, to i w jej przypadku możemy znaleźć rzeczy niezmienne.

  Written on poniedziałek, 04 lipiec 2022 11:39
 • Transport pojazdów uszkodzonych: kiedy laweta z Niemiec?
  Transport pojazdów uszkodzonych: kiedy laweta z Niemiec?

  Przejściowe problemy z samochodem albo awaria uniemożliwiająca kontynuowanie podróży. Codzienność w trasie to nie tylko godziny jazdy, ale także niespodziewane zdarzenia drogowe: usterki, kolizje i wypadki.

  Written on piątek, 01 lipiec 2022 15:24
 • Obsługa zdarzeń drogowych: jak działa pomoc drogowa Świecko Słubice?
  Obsługa zdarzeń drogowych: jak działa pomoc drogowa Świecko Słubice?

  Zdarzenia drogowe to codzienność, do której trzeba się przyzwyczaić. Nie możemy im przeciwdziałać, ale mamy szansę, aby dobrze przygotować się na ich okoliczność.

  Written on piątek, 01 lipiec 2022 15:19
 • Budujesz z betonu komórkowego? Sprawdź, jaka zaprawa klejowa będzie Ci potrzebna!
  Budujesz z betonu komórkowego? Sprawdź, jaka zaprawa klejowa będzie Ci potrzebna!

  Beton komórkowy doskonale sprawdza się,  jako materiał murowy do wznoszenia przegród różnego typu, z uwagi na jego łatwość wykonawczą i wysoką izolacyjność termiczną.

  Written on czwartek, 30 czerwiec 2022 15:58
 • Mieszkanie wykończone pod klucz – gdzie kupić i dlaczego warto?
  Mieszkanie wykończone pod klucz – gdzie kupić i dlaczego warto?

  Zakup nowego mieszkania to poważna inwestycja, która wymaga niemałych nakładów finansowych. Oferty deweloperów są zróżnicowane pod względem cen oraz zawartości. Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę rozwiązanie w postaci mieszkania wykończonego pod klucz.

  Written on środa, 29 czerwiec 2022 17:01
 • Obsługa prawna firm. Dlaczego warto korzystać z usług prawnika?
  Obsługa prawna firm. Dlaczego warto korzystać z usług prawnika?

  Korzystanie z obsługi prawnej firm niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. oszczędności i wygodę, ale nie są to jedyne zalety, dla których wielu przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Zobaczmy, co jeszcze ich przekonuje.

  Written on czwartek, 23 czerwiec 2022 10:17
 • Jak wyróżnić przesyłki w biznesie?
  Jak wyróżnić przesyłki w biznesie?

  Konkurencja praktycznie w każdej branży jest bardzo duża.

  Written on wtorek, 21 czerwiec 2022 16:53
 • Kiedy pomoc drogowa to najlepsze wsparcie w trasie?
  Kiedy pomoc drogowa to najlepsze wsparcie w trasie?

  Czy zdarzeniom drogowym można przeciwdziałać? Nie ma pewnego sposobu, aby uniknąć wypadku, stłuczki czy awarii samochodu. Jednak kierowca nie musi zdawać się na przypadek – gdy w drodze pojawią się przejściowe problemy, wystarczy wybrać numer do pomocy drogowej.

  Written on piątek, 17 czerwiec 2022 17:39
 • Inteligentny program do zarządzania flotą pojazdów ciężarowych
  Inteligentny program do zarządzania flotą pojazdów ciężarowych

  Inteligentny program do zarządzania flotą pojazdów ciężarowych zawiera w sobie ułatwienia pozwalające na poprawę jakości prowadzonej firmy. Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie zainwestowali w programy telematyczne powinni poważnie się nad tym zastanowić. Pozwalają one na ułatwienie codziennej pracy jednocześnie chroniąc firmę przed karami i kradzieżami.

  Written on środa, 15 czerwiec 2022 18:47
 • Praliny wiśniowe w czekoladzie czyli pyszny i wykwintny upominek na każdą okazję
  Praliny wiśniowe w czekoladzie czyli pyszny i wykwintny upominek na każdą okazję

  W trakcie życia przytrafia nam się wiele sytuacji, które wymagają od nas kupienia podarku. Często nie chodzi nawet o wymóg, ale o naszą szczerą chęć obdarowania bliskiej nam osoby. Zdarza się, że wybór prezentu wcale nie zachodzi gładko. Spędzamy więc czas na rozmyślaniach i poszukiwaniach. Czy da się tego uniknąć i czy istnieje prezent, sprawdzający się na każdą okazję?

  Written on wtorek, 14 czerwiec 2022 15:41