czwartek, 23 czerwiec 2022 10:17

Obsługa prawna firm. Dlaczego warto korzystać z usług prawnika?

adwokat adwokat pixabay

Korzystanie z obsługi prawnej firm niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. oszczędności i wygodę, ale nie są to jedyne zalety, dla których wielu przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Zobaczmy, co jeszcze ich przekonuje.

 

Na czym polega obsługa prawna przedsiębiorstwa?

Niektóre firmy zamiast tworzyć we własnych strukturach przedsiębiorstwa dział prawny, wolą zdać się na obsługę prawną firm świadczoną przez zewnętrzne podmioty. W tym celu podpisują umowę z prawnikiem – może to być np. adwokat, radca prawny lub cała kancelaria. Zasady takiej współpracy zależą od umowy pomiędzy stronami. Usługi, które oferuje adwokat mogą być świadczone doraźnie lub regularnie. Jest to w dużej mierze uzależnione od charakteru i rodzaju firmy, która zleci swoją obsługę prawną. Taka współpraca może odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie – przez telefon czy email.

Na obsługę prawną firm decydują się najróżniejsze przedsiębiorstwa. Oferty kancelarii prawnych są skierowane zarówno do dużych, jak i średnich lub małych firm. Najkorzystniejszym dla obu stron umowy momentem na rozpoczęcie obsługi prawnej jest początek działalności przedsiębiorstwa. Powód tego jest dość prosty – prawnik w profesjonalny sposób pomoże wybrać formę działalności, a później poprowadzi cały proces zakładania spółki czy działalności. Dzięki temu, firma już od początku istnienia będzie miała właściwie dopełnione wszystkie formalności. Wsparcie prawnika już od pierwszych dni działalności sprawi, że firma nie wpadnie w żadne zaległości, a jej sytuacja prawna zawsze będzie na bieżąco kontrolowana.

Zakres obsługi prawnej może różnić się w zależności od danej umowy pomiędzy firmą a prawnikiem i jest on zawsze dostosowany do potrzeb klienta. Najczęściej jednak, w zakres obsługi prawnej przedsiębiorstw wchodzą działania takie jak:

 • opiniowanie umów,
 • porady prawne dotyczące bieżącej działalności firmy,
 • przygotowywanie różnego rodzaju dokumentów, np. regulaminów, statutów,
 • czuwanie i reagowanie na zmiany w przepisach prawa dotyczące firmy,
 • reprezentacja firmy w kontaktach z dłużnikami, organami administracji, sądami i organami egzekucyjnymi,
 • sporządzanie różnego rodzaju pism m. in. do organów administracji, sądów,
 • windykacja wierzytelności
 • rejestrowanie zmian dotyczących firmy w KRS,
 • ujednolicanie i uporządkowywanie regulacji związanych z zarządzaniem danymi osobowymi w firmie,
 • pomoc w sprawach związanych z podatkami,
 • pomoc w sprawach związanych z pracownikami.

Obsługa prawna przedsiębiorstwa – korzyści

Obsługa prawna jest świetnym rozwiązaniem dla każdej firmy, ponieważ wiąże się z nią wiele korzyści. Przede wszystkim, adwokat lub radca prawny doskonale orientuje się w bieżących przepisach prawa, które bardzo szybko się zmieniają. Będąc pod opieką prawnika, można mieć pewność, że działania firmy są zgodne z obowiązującymi regulacjami. Takie posiadanie prawnika na wyciągnięcie ręki jest bardzo wygodne i sprawia, że przedsiębiorca nie musi się nadmiernie zamartwiać tym obszarem funkcjonowania swojej firmy. Obsługa prawna firm wiąże się także z niższymi kosztami, ponieważ firma nie musi zatrudniać prawnika na stały etat w swoich strukturach i wypłacać mu co miesiąc wynagrodzenia, a jedynie płaci prawnikowi lub kancelarii z zewnątrz tylko za wykonane zlecenia. Oprócz tego, współpraca z prawnikiem lub kancelarią prawną sprawia, że firma zyskuje osobę, która jest godna zaufania i zawsze gotowa do obrony przedsiębiorstwa i dbania o jego interesy. Przydaje się to szczególnie w czasie problemów w firmie, gdyż dobry i profesjonalny prawnik posiada wieloletnią praktykę i doświadczenie, które odpowiednio wykorzystane pozwoli firmie wyjść z tarapatów obronną ręką.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Jak odzyskać zaniżone odszkodowanie?
  Jak odzyskać zaniżone odszkodowanie?

  Stłuczka samochodowa należy w życiu codziennym do sytuacji najbardziej niepożądanych, powodując szereg negatywnych następstw, których z pewnością chcielibyśmy uniknąć. Oczywiście to nie jedyna życiowa sytuacja, w której przydaje się ubezpieczenie, jest ich więcej. W każdej z nich ubezpieczenie ma nam co do zasady umożliwić bezproblemowe dochodzenie należnego odszkodowania od sprawcy zdarzenia, jednak nie zawsze spełnia ono nasze oczekiwania.

  Written on wtorek, 21 marzec 2023 10:47
 • Skup samochodów – o tych rzeczach musisz wiedzieć
  Skup samochodów – o tych rzeczach musisz wiedzieć

  Kiedy przychodzi Ci sprzedać samochód – to o czym tak naprawdę myślisz? O tym, kto go kupi? Czy może raczej o zysku i wygodzie? Wiele osób nie zna nawet alternatyw dla komisów i ze względu na to daje swoje pojazdy właśnie tam. Czy ma to sens? To już zależy od człowieka, jednak jeśli chodzi o zysk – nie. Skup wydaje się bardziej sensownym pomysłem, dlaczego? Już tłumaczę.

  Written on poniedziałek, 20 marzec 2023 17:26
 • Czym charakteryzuje się okap kuchenny w kształcie tuby?
  Czym charakteryzuje się okap kuchenny w kształcie tuby?

  Okap kuchenny to urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania. Sprzęt ułatwia gotowanie oraz sprawia, że szafki kuchenne prezentują się w sposób estetyczny. Na rynku istnieje wiele modeli okapów, jednak coraz popularniejszym staje się ten w kształcie tuby. Dowiedz się, czym charakteryzuje się taki wariant urządzenia i oceń, czy sprawdzi się on w Twojej kuchni.

  Written on niedziela, 26 luty 2023 13:14
 • Sposoby leczenia zębów bez bólu
  Sposoby leczenia zębów bez bólu

  W dzisiejszych czasach leczenie zębów nie musi wiązać się z bólem. Dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi medycyny dentystycznej istnieje wiele sposobów na leczenie zębów bez bólu. W tym poradniku przedstawimy kilka sposobów na to, aby wycieczka do dentysty była bardziej komfortowa. Poznaj różne techniki łagodzenia bólu u stomatologa.

  Written on poniedziałek, 23 styczeń 2023 13:49
 • Firmy produkujące środki ochrony roślin
  Firmy produkujące środki ochrony roślin

  Ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia środków ochrony roślin, branża odnotowuje gwałtowny wzrost ich dystrybucji. Dzieje się tak dlatego, że firmy takie jak Ciech Agro Polska produkujące środki ochrony roślin są odpowiedzialne za utrzymanie bezpiecznych źródeł żywności i przyczynianie się do rozwoju społeczno-gospodarczego.

  Written on poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:29
 • Halvetic – jakie jest jego prawidłowe dawkowanie?
  Halvetic – jakie jest jego prawidłowe dawkowanie?

  Halvetic to skuteczny środek do zwalczania chwastów, który charakteryzuje się połową dawki substancji czynnej w porównaniu do standardowych produktów. Jego zaletą jest szeroki zakres stosowania, ponieważ może być używany na różne rodzaje upraw i przeciwko różnym rodzajom chwastów.

  Written on piątek, 06 styczeń 2023 10:57
 • Dobry sklep z zasłonami ułatwia wybór
  Dobry sklep z zasłonami ułatwia wybór

  Obecnie staramy się poszukiwać dobrego rozwiązania, które bylibyśmy w stanie zastosować w przypadku pokoju dziecięcego.

  Written on poniedziałek, 26 grudzień 2022 13:00
 • Planujesz zakup działki pod budowę domu? Sprawdź zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  Planujesz zakup działki pod budowę domu? Sprawdź zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

  Zakup działki to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed każdym inwestorem. Odpowiednio wybrana nieruchomość gruntowa ułatwi nam budowę domu zgodnego z naszymi marzeniami. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję i umówimy termin u notariusza, koniecznie sprawdźmy zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co to takiego?

  Written on środa, 21 grudzień 2022 12:58
 • Tabletka dzień po - jak uzyskać receptę?
  Tabletka dzień po - jak uzyskać receptę?

  Stosunek seksualny, to niesamowite przeżycie, które dla obojgu partnerów, jest niekiedy spełnieniem ich fantazji erotycznych, lub po prostu, zaspokojeniem potrzeb seksualnych.

  Written on środa, 23 listopad 2022 12:10
 • Jak naprawić samochód po awarii?
  Jak naprawić samochód po awarii?

  Jeśli właśnie miałeś wypadek, pierwszą rzeczą do zrobienia jest wezwanie pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, co robić, zadzwoń na policję lub karetkę pogotowia.

  Written on piątek, 18 listopad 2022 12:27