Jak kłaść obrzeża trawnikowe?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby obrzeża trawnikowe umożliwiały wygodne koszenie trawy. Zbyt wysokie czy wystające obrzeże trawnikowe będzie tworzyć trudno dostępne miejsca, a w efekcie skoszony trawnik nie będzie wyglądał estetycznie. Mimo wszystko obrzeża muszą nieco wystawać ponad powierzchnię trawnika. Chodzi wyłącznie o to, by można było wjechać na nie kosiarką. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś zastosował wyższe obrzeża (na przykład w formie drewnianego płotka), do skoszenia trudno dostępnych miejsc użyjesz wówczas podkaszarki. Pamiętaj też o solidnym wkopaniu czy też osadzeniu obrzeży w ziemię, tak by były trwałe i odporne na naruszenie (przez kosiarkę, bawiące się dzieci, przechodzące osoby).
Rodzaje obrzeży trawnikowych i sposób ich montażu
A zatem: jak kłaść obrzeża trawnikowe? Wiele zależy od tego, z czego są wykonane.
Ekologiczne obrzeża Geo Border – obrzeża ekologiczne są wykonane w całości z surowców wtórnych i stanowią doskonałą alternatywę dla wszystkich innych rodzajów obrzeży. Montaż takich obrzeży jest dość intuicyjny. Na początek trzeba wyznaczyć kontur obrzeży, a następnie ułożyć elementy i spiąć je ze sobą (przy pomocy młotka). Za stabilność takich obrzeży odpowiadają zastosowane przy montażu kotwy.
Obrzeża plastikowe – takie obrzeża są dosyć elastyczne, można je wygiąć i tworzyć owalne kształty. Wbija się je w podłoże za pomocą gumowego młotka.
Obrzeża betonowe – aby wykonać obrzeża betonowe, należy zrobić wykop. Ponadto trzeba mieć formę do betonu (na przykład z deseczek). Mokry beton wlewasz do uprzednio przygotowanej formy, a po zastygnięciu usuwasz formę.
Obrzeża drewniane – w przypadku obrzeży drewnianych również konieczne jest wykonanie wykopu. Należy wbić w ziemię paliki, a następnie deseczki. Paliki trzeba przykryć ziemią.
Jak zatem widać – montaż obrzeży trawnikowych nie jest skomplikowanym zadaniem. Wybór rodzaju uzależniony jest natomiast od twoich potrzeb i preferencji, a także od charakteru ogrodu i stylu, w jakim go urządziłeś. Obrzeża mogą być subtelnym elementem aranżacji lub wprost przeciwnie – przyciągać wzrok do wydzielonych za ich pomocą przestrzeni.