Spis treści:
- Kwiaty, które trzeba wykopać przed zimą
- Jak prawidłowo przygotować rośliny do przechowywania?
- Idealne warunki przechowywania roślin
- Dlaczego warto zadbać o rośliny zimą?
Kwiaty, które trzeba wykopać przed zimą
Do roślin, które nie przetrwają zimy w gruncie, należą między innymi dalie, mieczyki, begonie i kanny. Te gatunki są wyjątkowo wrażliwe na mróz i wymagają specjalnych warunków przechowywania. Każda z nich wymaga indywidualnego podejścia, aby zachować swoje walory dekoracyjne na wiosnę. Warto dokładnie poznać potrzeby poszczególnych gatunków, aby odpowiednio przygotować je do zimowania.
- Dalia - Dalie powinny być wykopane zaraz po pierwszych przymrozkach. Ich kłącza, po oczyszczeniu, najlepiej umieścić w suchym torfie lub ziemi i przechowywać w temperaturze około 5°C.
- Mieczyk - cebule mieczyków należy delikatnie oczyścić i przechowywać w suchym piasku lub trocinach w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze od 5 do 8°C.
- Begonia - bulwy begonii, podobnie jak dalie, wymagają oczyszczenia i osuszenia, a następnie umieszczenia w torfie lub piasku w chłodnym miejscu.
- Kanna - roślina ta wymaga przechowywania wraz z bryłą ziemi. Zaleca się przechowywać kannę w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu, gdzie co jakiś czas należy lekko nawilżyć bryłę ziemi.
Jak prawidłowo przygotować rośliny do przechowywania?
Proces przygotowania roślin do zimowania należy rozpocząć od wyboru suchego dnia. Każdy wykopany kłącze, bulwa czy cebulka powinny być dokładnie oczyszczone z resztek ziemi i osuszone. Dla dodatkowej ochrony przed pleśnią i chorobami zaleca się zaprawianie bulw i kłączy specjalnymi środkami grzybobójczymi.
- Zaprawianie na sucho - posypanie bulw preparatem grzybobójczym zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni podczas przechowywania.
- Zaprawianie na mokro - moczenie cebulek przez 30 minut w roztworze fungicydu, a następnie osuszenie ich przed schowaniem na zimę.
Przed umieszczeniem w docelowym miejscu, kłącza i cebule warto zostawić na kilka dni w dobrze przewietrzanym miejscu, aby całkowicie wyschły.
Idealne warunki przechowywania roślin
Optymalne warunki przechowywania to chłodne, ciemne pomieszczenie o stałej temperaturze i kontrolowanej wilgotności. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się piwnicę lub komórkę. Unikaj przechowywania cebul i bulw w pobliżu owoców i warzyw, które emitują etylen wpływający negatywnie na rośliny. Garaże, ze względu na opary paliwa i wyższe temperatury, nie są zalecanym miejscem do przechowywania kwiatów.
Dlaczego warto zadbać o rośliny zimą?
Choć wykopywanie i przechowywanie roślin jest czasochłonne, korzyści są znaczące. Dzięki odpowiedniemu zimowaniu oszczędzamy na zakupie nowych sadzonek i mamy pewność, że wiosną ogród znowu zakwitnie pełnią barw. Odpowiednie przygotowanie roślin do zimy to inwestycja, która przynosi piękno i świeżość ogrodu w kolejnym sezonie.