Czy w maju można sadzić krzewy z odkrytymi korzeniami?
Osoby, które chciałyby dopiero w maju zasadzić krzewy z odkrytymi korzeniami, powinny wiedzieć, że niestety, ale na takie działania wówczas jest już za późno. Krzewy z odkrytymi korzeniami należy sadzić zdecydowanie wcześniej. Jednak maj to doskonały termin na sadzenie drzew i krzewów, które producent roślin ogrodowych sprzedaje w pojemnikach, najczęściej w plastikowych donicach. Takie gatunki są już właściwie ukorzenione, dlatego maj to bezpieczny czas, by sadzić drzewa i krzewy uprawiane w doniczkach.
Jakie drzewa i krzewy warto sadzić w maju?
Jak już wiemy, w maju możemy sadzić drzewa i krzewy ukorzenione, a więc sprzedawane w doniczkach. Wśród gatunków, które warto w tym okresie zasadzić w swoim ogrodzie, można wymienić: jałowce, jodły, świerki, sosny, cyprysiki czy tuje. Maj to doskonały okres, by sadzić wszelkiego rodzaju iglaki sprzedawane w doniczkach. Kiedy miną tzw. zimni ogrodnicy, a więc w drugiej połowie maja, można już bezpiecznie sadzić także krzewy kwitnące, a więc azalie czy rododendory. Pamiętajmy, że większość sadzonych w maju drzew i krzewów potrzebuje kwaśnego podłoża.
Decydując się na zakup roślin w doniczkach, musimy zwrócić uwagę również na to, jakie wymiary docelowo mają osiągnąć poszczególne gatunki i uwzględnić ten aspekt podczas wyboru miejsca, w którym będziemy je sadzili. Jednym z najczęstszych błędów jest sadzenie takich roślin zbyt gęsto, przez co po latach konieczne jest ich przesadzanie, co jest nie tylko kłopotliwe, ale również może doprowadzić do obumarcia krzewów.
Jakie rośliny sadzić w ogrodzie w maju?
Poza drzewami i krzewami w maju możemy zasadzić również inne rośliny, na przykład cebulowe i bulwiaste, niezimujące w gruncie. Mowa tutaj na przykład o mieczykach, begoniach bulwiastych, eukomisach, tygrysówkach czy iksjach. W drugiej połowie maja warto posadzić również dalie czy pacioreczniki. W maju można wykonać również rozsadę kwiatów jednorocznych takich jak bratek ogrodowy, lwia paszcza, werbena, begonia, szałwia, goździk, niecierpek, cynia czy smagliczka nadmorska.