Dużą rolę w przewożeniu, załadunku i rozładunku niegabarytowych materiałów odgrywają urządzenia i pojazdy HDS. Obsługa hydraulicznych dźwigów samochodowych wymaga odpowiednich uprawnień.
HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy, to bardzo popularne i często wykorzystywane urządzenie, które jest osadzane na samochodach ciężarowych. To pozwala na jego szybkie przemieszczenie z jednego placu budowy na inne miejsce. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest bardzo duży udźwig, który sprawia, że samochody ciężarowe z HDS mają wszechstronne zastosowanie, np. w transporcie ciężkich przedmiotów i budownictwie.
Rodzaje HDS
Najczęściej spotykane rodzaje HDS to:
- urządzenia do użytku ogólnego — w nich wysięgnik pracuje poziomo lub pionowo, hydrauliczny dźwig montowany jest na podwoziu pojazdu;
- urządzenia do wycinki leśnej — w tym przypadku zamiast haków występują chwytaki wykorzystywane do przenoszenia drewna;
- dźwigi HDS, które są montowane zaraz za siedzeniem kierowcy — używane najczęściej w firmach zajmujących się transportem HDS;
- dźwigi HDS także montowane w tylnej części, dodatkowo wyposażone w skrzynię ładunkową.
Kto może skończyć kurs HDS?
Kurs na HDS przeznaczony jest dla osób pracujących w transporcie drogowym, które chcą zdobywać nowe umiejętności w załadunku i rozładunku towaru. Mając uprawnienia HDS, pracownik zwiększa swoje kwalifikacje i szansę na lepszą pracę. Kurs na operatora HDS może ukończyć każdy, kto ma ukończone 18 lat, ma minimum podstawowe wykształcenie oraz posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w zawodzie operatora HDS.
Kurs HDS — co obejmuje?
Kurs na HDS składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje teoretyczną wiedzę o HDS, a druga ma na celu praktyczne przygotowanie słuchaczy do obsługi urządzeń hydraulicznych. Uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe i zapoznają się z budową HDS, przepisami BHP oraz ogólnymi informacjami o dźwigach samochodowych. Program szkolenia obejmuje także wiadomości o dozorze technicznym i obowiązki operatorów żurawi przenośnych. Część praktyczna kursu HDS uwzględnia kontrolę stanu urządzenia, zapoznanie się z jego budową i działaniem oraz naukę obsługi poszczególnych elementów i bezpiecznej pracy.
Egzamin UDT
Ukończenie kursu HDS wiąże się z podejściem do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego celem uzyskania zaświadczenia kwalifikacyjnego. Każdy z uczestników szkolenia otrzymuje trzy pytania. Pierwsze z nich jest z zakresu ogólnej wiedzy o dźwigach HDS, natomiast dwa pozostałe obejmują wiedzę techniczną (z części praktycznej). Każdy uczestnik, który zaliczy część teoretyczną, może przystąpić do sprawdzenia umiejętności praktycznych. To zadania związane z właściwym ustawieniem urządzenia HDS, zapewnieniem stabilności pojazdu oraz bezpiecznym przeniesieniem ładunku.
Pozytywne zakończenie egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego kwalifikuje operatora do obsługi żurawi przenośnych HDS. Uczestnik kursu HDS uzyskuje uprawnienia potwierdzone zaświadczeniem kwalifikacyjnym.