Czym ona jest i dlaczego okazuje się być tak korzystna? W telegraficznym skrócie powiedzieć można, iż jest ona zorientowana na wykorzystanie wysoce specjalistycznych maszyn, które to są w stanie w sposób zautomatyzowany, efektywny oraz powtarzalny owijać produkty folią lub też umieszczać je w opakowaniach kartonowych na etapie pakowania wstępnego albo uzupełniającego.
Jak można łatwo zgadnąć, technologia flowpack umożliwia zabezpieczenie wyrobów przed ich przetransportowaniem do sklepów. Warstwa folii lub kartonu okazuje się bowiem być swoistą tarczą, chroniącą produkt spożywczy, cukierniczy czy pochodny przed działaniem wysokich i niskich temperatur, uszkodzeniami mechanicznymi, deformacjami oraz ekspozycją na niekorzystne czynniki zewnętrzne, które to jak wiadomo mogą nie pozostać bez wpływu na strukturę czy konsystencję takiego wyrobu.
Jeszcze do niedawna, za realizację tego typu zadań odpowiadali pracownicy zatrudnieni przy taśmie produkcyjnej. Ich zadaniem było szczelne owijanie wyrobów lub też ich umieszczanie w zawczasu przygotowanych kartonach.
Obecnie jednak, wszelkie te działania może wykonać odpowiednio skonfigurowana maszyna, która to po przystosowaniu do specyfiki określonej linii produkcyjnej nie wymaga ingerencji człowieka by wykonywać powierzone jej zadania w sposób satysfakcjonujący. Nie można także zapomnieć, że maszyny typu flowpack mogą wykonywać swoją prace nawet kilkakrotnie razy szybciej od nawet najbardziej doświadczonego pracownika, jednocześnie gwarantując, że wszystkie opakowania zostaną wykonane w sposób prawidłowy, a naniesione na nich elementy dekoracyjne albo reklamowe znajdą się odpowiednim miejscu określonym przez producenta.
Z rozlicznych badań jasno wynika, że zastosowanie w procesie produkcyjnym zaawansowanych urządzeń typu flowpack umożliwia znaczne ograniczenie ponoszonych kosztów, przy jednoczesnej maksymalizacji zysków.
Co więcej, możliwe jest przesunięcie pracowników manualnych na bardziej wymagające, jednakże o wiele bardziej potrzebne z punktu widzenia prowadzonego zakładu stanowiska, bowiem wszelkie powtarzalne prace mechaniczne związane z pakowaniem mogą zostać powierzone maszynie, która wykonywać je będzie przez określoną liczbę cykli w sposób powtarzalny i przewidywalny.
Automatyzacja rzeczonych procesów niesie ze sobą gro korzyści, dlatego też nie dziwi nas, że coraz większa liczba producentów wyraża żywe zainteresowanie urządzeniami, które będą w stanie wyręczyć ich pracowników w zadaniach ściśle związanych z pakowaniem. Osprzęt ten zyskał popularność w branży spożywczej, jednakże obecnie stosowany jest także w lotnictwie, przemyśle samochodowym, czy też podczas pakowania zabawek, gwarantując ponadprzeciętnie zadowalające efekty.
Mamy nadzieję, że już niedługo urządzenia typu flowpack zawitają pod strzechy wszystkich zakładów produkcyjnych w naszym kraju, pozwalając na optymalizację ich pracy oraz ograniczenie kosztów wytwarzania wyrobów końcowych!