Wówczas można śmiało stwierdzić, że inwestycja w urządzenie z pewnością zwróci się w perspektywie czasu. Niemniej jednak tajemnicą nie jest również fakt, że by pompa mogła działać z pełną wydajnością niezbędne jest jej nie tylko odpowiednie dobranie, ale również i montaż. Tak więc jak i gdzie zamontować pompę ciepła?
Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, z którego niezwykle chętnie korzystają mieszkańcy domów jednorodzinnych. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne, a odzysk ciepła przez rekuperator umieszczony w pompie pozwala na zminimalizowanie rachunków za ogrzewanie. Wówczas można śmiało stwierdzić, że inwestycja w urządzenie z pewnością zwróci się w perspektywie czasu. Niemniej jednak tajemnicą nie jest również fakt, że by pompa mogła działać z pełną wydajnością niezbędne jest jej nie tylko odpowiednie dobranie, ale również i montaż. Tak więc jak i gdzie zamontować pompę ciepła?
Montaż pompy ciepła- podstawowe wymagania
Pompa ciepła Mitsubishi czy urządzenia każdej innej marki nie są niezwykle wymagające. Warto więc wiedzieć, że do montażu wcale nie jest potrzebne wygospodarowanie specjalnego, osobnego pomieszczenia. Co więcej nie ma także jasno sprecyzowanych wytycznych, które w konkretny sposób określałyby jej położenie w domu. Niemniej jednak podczas montażu istotne stają się zupełnie inne czynniki. Tak więc warto wiedzieć, że na wybór miejsca, w którym pompa może zostać zamontowana, wpływa przede wszystkim jej wielkość i gabaryty, a także sam hałas, który urządzenie to generuje podczas pracy. Niezbędne jest również uwzględnienie tego, by zamontować ją w takim miejscu, które zapewni użytkownikom wygodny i komfortowy dostęp do jej wszystkich podzespołów, w razie jeśli przytrafi się nieoczekiwana awaria. Śmiało można więc powiedzieć, że wybór miejsca, w którym pompa ma być zamontowana, musi być dobrze przemyślany, a nie każde pomieszczenie będzie się do tego nadawać.
Gdzie najlepiej umieścić pompę ciepła?
Montaż pompy ciepła można podzielić zarówno na ten, który odbywa się na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzi się jej zamontowanie na zewnętrznej ścianie budynku, co zapewni najlepsze i najdogodniejsze warunku do połączenia jej z instalacją źródła dolnego. Warto jednak pamiętać, że w zależności od zaleceń producenta danej pompy, jej odległość od budynku musi wynosić od 30 centymetrów do nawet 1,5 metra. Jeśli zaś chcemy zamontować pompę ciepła wewnątrz budynku, to trzeba przede wszystkim uwzględnić jej wymiary. Pompy ciepła zwykle mają solidną ilość osprzętu, a choć nie są one najbardziej hałaśliwymi urządzeniami, to podczas pracy w budynku mogą one irytować i przeszkadzać np. w zasypianiu. Warto więc wybrać miejsce, które jest oddalone od głównych pomieszczeń, a także dysponuje odpowiednią przestrzenią.
>