By tak było, należy zadbać o jego odpowiedni wystrój wnętrz. Dlatego jeśli myślimy o kupnie mieszkania, zwłaszcza w takich miejscach jak Warszawa, warto poświęcić dużo uwagi nie tylko wyborowi dewelopera, ale też odpowiedniego projektanta wnętrz. To od niego w dużej mierze zależy, jaka będzie atmosfera naszych czterech kątów.
Podstawowe zasady i wyzwania projektowania wnętrz
Jak w przypadku każdej dziedziny, w sztuce projektowania wnętrz można wyróżnić kilka podstawowych zasad, które stają się podstawą do opracowania każdego projektu. Interior design rządzi się swoimi prawami - dobry projektant potrafi je wszystkie wymienić nawet w środku nocy
Podstawowe części składowe designu to oczywiście przestrzeń, kształty i kolory. Należy je zestawić ze sobą tak, by wszystko było do siebie idealnie dopasowane. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Muszą być zachowane odpowiednie proporcje, tak by całość można było określić jako harmonijną. Niektóre style, takie jak eklektyzm, opierają się co prawda na łączeniu elementów z “różnych bajek”, jednak podstawowym standardem robienia wystroju jest zachowanie pewnej spójności.
By powiedzieć, że mieszkanie jest dobrze urządzone, powinno spełniać kilka warunków. Pierwszym jest połączenie funkcjonalności z walorami estetycznymi. Jest to połączenie, które nie może być zerwane. Co nam po tym, że wygląd naszego mieszkania zapiera dech w piersiach, jeśli nie sposób wykonywać w nim codziennych czynności? Mieszkanie służy przecież do tego, by wygodnie się w nim żyło. Dobry projektant wnętrz wie, jak utrzymać balans pomiędzy tymi dwiema sferami. Projekt wystroju poszczególnych pomieszczeń powinien uwzględniać zarówno ich przyszłe przeznaczenie, jak i wygląd. Salon, kuchnia, łazienka, sypialnia i pomieszczenie biurowe - każda z tych przestrzeni rządzi się własnymi prawami.
W internecie można znaleźć setki poradników, proponujących liczne wskazówki na temat tego, jak urządzić wnętrze. Jednak jeśli się w nie wczytamy często okazuje się, że różne poradniki przeczą temu, co przeczytaliśmy w innych. To sprawia, że osobie niedoświadczonej trudno się w tym wszystkim połapać. W takich sytuacjach często zdajemy się na intuicję i wybieramy rozwiązania, które wydają się nam najbardziej rozsądne. Jednak często okazuje się, że nasza intuicja nie była słuszna i oceniające spojrzenia gości sugerują nam, że popełniliśmy niewybaczalną designerską wtopę. Wtedy to, co wydawało nam się być naszym wnętrzarskim marzeniem, znacząco traci w naszych oczach.
Jak ustrzec się przed błędami?
Wielu z nas wydaje się, że samodzielne urządzenie nie jest niczym trudnym. Wierzymy w to, że sami najlepiej jesteśmy w stanie zaprojektować swoją przestrzeń. Kto zna nasze mieszkanie lepiej niż my? Niestety takie podejście często prowadzi do niekończących się problemów z przygotowywaniem mieszkania. Wyżej opisane wyzwania sprawiają, że laik może mieć z urządzaniem wnętrza duże problemy. Zresztą nie tylko laik. Klasyczne rozwiązania architektoniczne, rozdzielające projektowanie od wykończenia często spotykają się z problemem, jakim jest rozdźwięk pomiędzy projektem a możliwościami zewnętrznej ekipy remontowej. Wówczas to, co doskonale wygląda na papierze, okazuje się być trudne do wprowadzenia w życie. By tego wszystkiego uniknąć, rozwiązaniem wartym rozważenia staje się wykończenie pod klucz. Opcja ta pozwala na zamknięcie całego procesu w jednej usłudze i daje nam pewność, że wszystko od początku do końca będzie wykonane w sposób spójny i profesjonalny. Wówczas chwila, kiedy otrzymujemy klucze do naszego wymarzonego mieszkania jest momentem, w którym możemy się swobodnie wprowadzać. Powierzenie kwestii związanych z mieszkaniem w ręce profesjonalistów daje niemal stuprocentową gwarancję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Artykuł powstał przy współpracy z Moovin Interiors.