Przygotowanie podłoża
Podstawą jest dokładne przygotowanie podłoża, co jest kluczowe dla stabilności oraz trwałości nowej okładziny. W przypadku podłóg drewnianych, należy pamiętać o ich niestabilności, zróżnicowanej jakości drewna, niejednorodności powierzchni oraz możliwości występowania zabrudzeń. Zaleca się całkowite odizolowanie się od podłoża drewnianego, poprzez wykonanie nowego podkładu betonowego, który musi mieć co najmniej 3,5 cm grubości. Przed przystąpieniem do tych prac, konieczne jest przeprowadzenie badań wytrzymałościowych stropu przez specjalistę, aby upewnić się, że dodatkowy ciężar nie będzie problemem. Podłoża wykonane z płyt OSB, wymagają innej techniki przygotowania. Ze względu na słabą przyczepność spowodowaną wykorzystaniem wodoodpornych żywic, konieczne jest lekkie przeszlifowanie powierzchni, usunięcie kurzu i brudu, a następnie zagruntowanie powierzchni masą podkładową.
Montaż płytek
Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, krok następny to zastosowanie specjalnych płyt izolacyjnych poliestrowych, które zwiększą sztywność całej konstrukcji oraz przeniosą naprężenia. Na przygotowaną w ten sposób powierzchnię, nakłada się klej elastyczny, przykleja płytę izolacyjną, a na niej kolejną warstwę kleju elastycznego, na którą układa się płytki ceramiczne. Ważnym etapem jest również zastosowanie fugi elastycznej, która zapewni długotrwałość i estetykę wykonania.
Układanie płytek ceramicznych na podłogach drewnianych i płytach OSB jest zadaniem możliwym do zrealizowania przy odpowiednim przygotowaniu i zastosowaniu właściwych technik. Kluczem do sukcesu, jest dokładne przygotowanie podłoża, zastosowanie specjalnych płyt izolacyjnych oraz użycie elastycznego kleju i fugi. Tak wykonana okładzina, powinna służyć bez problemów przez wiele lat, gwarantując trwałość i estetyczny wygląd podłogi.
Źródło: muratordom.pl