Taras tego typu można usadowić bezpośrednio na gruncie lub na płycie betonowej. Poniżej podpowiadamy, które rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne.
Taras na płycie betonowej
Taras betonowy tworzymy na podbudowie, najlepiej na około dziesięciocentymetrowej warstwie utwardzonego żwiru zagęszczonego mechanicznie, która pokryta będzie podsypką piaskową lub warstwą chudego betonu. Na tak przygotowane podłoże wykładamy płyty tarasowe. Mogą to być zwykłe płytki tarasowe o odpowiedniej odporności na mróz oraz na ścieranie. Mogą to być płyty betonowe lub płyty tarasowe imitujące kamień naturalny lub drewno. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziemy w Jadar, u jednego z czołowych producentów płyt w Polsce.
Bardzo istotne jest, aby płaszczyzna tarasu miała mały spadek, prowadzący od ściany w stronę ogrodu. Dzięki temu, zabezpieczymy taras przed zawilgoceniem. Warstwa spadkowa o wartości około 2 procent powinna być zrobiona z mieszanki betonowej, która błyskawicznie zasycha (znajdziemy ją w sklepach budowlanych). Konieczne jest też zrobienie dylatacji: nie tylko tych zlokalizowanych między ścianą a tarasem, ale także na zewnętrznych krawędziach tarasu.
Jakie są zalety układania tarasu naziemnego na płycie betonowej? Przede wszystkim nie musimy w tym przypadku przeprowadzać hydroizolacji tarasu. Nadmiar wilgoci wsiąka w ziemię.
Taras na gruncie
Tutaj prace są prostsze. Wystarczy wysypać na ziemi warstwę piasku i podsypki piaskowo-cementowej. Całość powinna mieć grubość co najmniej 15 cm. Do tego należy zrobić obrzeże dla tarasu (krawężnik). Płyty tarasowe nakłada się w tym przypadku na podsypce, która powinna zostać uprzednio mocno zagęszczona (dobrze jest w tym celu użyć zagęszczarki spalinowej) i przeplatana dobrze wysuszonym piaskiem. Płyty tarasowe na gruncie mogą być różnej grubości, jednak najlepiej sprawdza się te cięższe: kamienne lub betonowe. Mogą to być płyty klinkierowe, kostka brukowa lub płyty dekoracyjne.
Drewniane tarasy
Jeśli zamiast płyt betonowych wybierzemy drewno jako główny element budulcowy dla podestu, konieczne jest odseparowanie go od betonowej nawierzchni. Wykorzystuje się w tym celu betonowe bloczki, na których kladzie się drewniane legary. Bloczki powinny być odseparowane od drewna plastikowymi przekładkami lub papą. Poniżej musi znajdować się posypka żwirowa o grubości co najmniej 10 cm, pokryta piaskiem.