środa, 05 czerwiec 2024 09:45

Zasady cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Cięcie drzew i krzewów Cięcie drzew i krzewów fot: Sylwester Niedzielski

Cięcie drzew i krzewów ozdobnych, jest niezbędnym elementem pielęgnacji, który wpływa na ich zdrowie, wytrzymałość oraz estetykę. Prawidłowo przeprowadzone cięcie, może zdecydowanie poprawić kondycję roślin oraz zapewnić im lepsze warunki do wzrostu. Dowiedz się, jakie są główne rodzaje cięcia, ich znaczenie dla różnych grup roślin, a także najlepsze terminy na przeprowadzenie tych działań.

Rodzaje cięcia

● Cięcie formujące - cięcie formujące, jest ważne, zarówno dla młodych, jak i dorosłych roślin. Ma na celu kształtowanie korony drzew oraz zagęszczanie krzewów. W przypadku drzew, eliminuje się konkurencyjne przewodniki oraz rozwidlenia, co zapobiega wyłamywaniu się gałęzi. Krzewy, formuje się przez skracanie pędów, co stymuluje ich zagęszczenie i zapewnia równomierny dostęp światła do wnętrza korony.

● Cięcie prześwietlające - Zabieg ten, ma na celu rozluźnienie korony, aby więcej światła mogło dotrzeć do jej wnętrza. Dzięki temu, rośliny są zdrowsze i lepiej rozwinięte. Jednak ważne jest, aby nie usunąć więcej niż 15% korony drzewa naraz, aby nie osłabić rośliny.

● Cięcie korygujące - stosuje się je głównie u starszych, źle ukształtowanych drzew i krzewów. Pozwala na korekcję błędów w rozwoju korony, co wpływa na lepsze jej zdrowie i estetykę.

● Cięcie sanitarne - polega na usuwaniu suchych, chorych i uszkodzonych pędów. Jest to ważne, nie tylko dla wyglądu rośliny, ale również dla jej zdrowia, gdyż uszkodzone gałęzie mogą być źródłem infekcji.

● Cięcie odmładzające - ma na celu stymulowanie rośliny do wytwarzania nowych pędów poprzez usuwanie starych, chorych i połamanych gałęzi. Należy jednak uważać, aby nie osłabić rośliny zbyt intensywnym cięciem.

Cięcie drzew liściastych

Drzewa liściaste, można przycinać przez cały rok, jednak najlepiej robić to od listopada do marca, zanim zaczną płynąć soki. Wyjątkami są klon, grab i brzoza, które najlepiej formować od czerwca do września, aby uniknąć "płaczu" z ran.

Cięcie drzew iglastych

Drzewa iglaste, rzadko wymagają formowania korony, chyba że potrzebne jest usunięcie uszkodzonych gałęzi. Jeżeli jednak chcemy nadać roślinie określony kształt, najlepiej robić to wczesną wiosną.

Cięcie krzewów ogrodowych

Termin cięcia krzewów, zależy głównie od ich czasu kwitnienia. Krzewy kwitnące na pędach tegorocznych, przycina się wczesną wiosną, zanim zaczną wegetację. Natomiast krzewy kwitnące na pędach zeszłorocznych, najlepiej przycinać zaraz po kwitnieniu, aby nie zaburzyć procesu zakwitania w kolejnym roku.

Prawidłowe cięcie drzew i krzewów ozdobnych, jest istotne dla utrzymania ich zdrowia i urody. Wymaga znajomości specyfiki poszczególnych roślin oraz odpowiedniej techniki. Regularne i umiejętne przycinanie, nie tylko poprawia wygląd ogrodu, ale także zapewnia roślinom lepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Każdy ogrodnik powinien zatem posiąść tę ważną umiejętność, aby cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem przez cały rok.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • Badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy - czy to jest konieczne?
    Badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy - czy to jest konieczne?

    Przed przystąpieniem do budowy domu, kluczowe jest zbadanie gruntu, na którym ma stanąć budynek. Zignorowanie tego etapu może prowadzić do poważnych problemów strukturalnych, takich jak pękające ściany czy zapadające się fundamenty. Przyczyną takich zjawisk jest często budowa na nieodpowiednio zbadanym podłożu, co skutkuje uszkodzeniami, których naprawa jest trudna lub niemożliwa.

    Written on sobota, 07 wrzesień 2024 13:43
  • Jesień - ważny czas dla ogrodników
    Jesień - ważny czas dla ogrodników

    Jesień to czas, który każdy miłośnik ogrodu powinien wykorzystać, by przygotować się na nadchodzącą wiosnę. Nie jest to okres wypoczynku, ale intensywnej pracy, która zaowocuje przepięknymi kwiatami w przyszłym roku. Cebulki kwiatowe, takie jak tulipany, krokusy czy narcyzy, wymagają właśnie teraz naszej uwagi i troski.

    Written on czwartek, 05 wrzesień 2024 20:16
  • Naturalne metody wspomagania roślin - zastosowanie drożdży w ogrodnictwie
    Naturalne metody wspomagania roślin - zastosowanie drożdży w ogrodnictwie

    W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób szuka naturalnych metod wspomagania roślin. Drożdże piekarskie, będące jednokomórkowymi grzybami, stanowią cenne źródło wsparcia dla roślin ogrodowych. Ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do roli nawozu, ale obejmuje także działanie profilaktyczne przeciwko chorobom roślin.

    Written on sobota, 31 sierpień 2024 13:00
  • Kroton - pielęgnacja i uprawa barwnej rośliny doniczkowej
    Kroton - pielęgnacja i uprawa barwnej rośliny doniczkowej

    Kroton, znany także pod mniej popularną nazwą trójskrzyn pstry, to roślina pochodząca z tropikalnych obszarów takich jak Indonezja, Malezja, wyspy Oceanu Spokojnego oraz Australia. Charakteryzuje się przepięknymi, kolorowymi liśćmi, które w zależności od etapu wzrostu zmieniają swoje barwy z zielonych na żółte, zielone, czerwone, a czasem nawet różowe, pomarańczowe, białe lub brązowe. Choć krotony są uznawane za stosunkowo trudne w hodowli, odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że staną się one prawdziwą ozdobą domowego wnętrza.

    Written on czwartek, 29 sierpień 2024 17:14
  • Dobór ceramicznych płytek podłogowych zgodnie z normami i potrzebami
    Dobór ceramicznych płytek podłogowych zgodnie z normami i potrzebami

    Wybór odpowiednich płytek ceramicznych do poszczególnych typów pomieszczeń wymaga zrozumienia ich kluczowych parametrów technicznych, takich jak nasiąkliwość, klasa ścieralności oraz antypoślizgowość. Znajomość tych cech pozwoli na świadomy wybór materiałów, które będą służyły przez lata, zachowując swoje właściwości użytkowe oraz estetyczne.

    Written on wtorek, 27 sierpień 2024 16:17
  • Jak czyścić i konserwować narzędzia ogrodowe?
    Jak czyścić i konserwować narzędzia ogrodowe?

    Narzędzie ogrodowe to ważny element wyposażenia w przypadku ludzi pielęgnujących samodzielnie ogrody przydomowe czy ogródki działkowe. Dzięki nim można odpowiednio pielęgnować rośliny, a przestrzeni ogrodowej zapewnić pożądany, estetyczny wygląd. Narzędzia tego rodzaju różnią się ceną i funkcjami, ale zwykle mogą stanowić inwestycję na wiele lat, jeśli tylko prawidłowo się o nie dba. W jaki sposób należy czyścić i konserwować narzędzie ogrodowe? Sprawdź kilka cennych wskazówek!

    Written on sobota, 24 sierpień 2024 11:41
  • Brukselka - niedoceniane źródło zdrowia
    Brukselka - niedoceniane źródło zdrowia

    Brukselka, znana również jako kapusta brukselska, to warzywo należące do rodziny kapustnych, które charakteryzuje się małymi, zielonymi główkami przypominającymi miniaturową wersję kapusty białej. Choć w Polsce nadal nie cieszy się dużą popularnością, z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników dzięki swoim wyjątkowym właściwościom odżywczym i zdrowotnym.

    Written on sobota, 24 sierpień 2024 11:10
  • Ekologiczne sposoby odstraszania myszy
    Ekologiczne sposoby odstraszania myszy

    Myszy od dawna są problemem w wielu domach, gdzie szukają jedzenia i schronienia. Choć istnieje wiele metod na walkę z tymi nieproszonymi gośćmi, jednym z popularnych domowych sposobów jest stosowanie octu. Czy jednak ten kwaśny płyn jest rzeczywiście skuteczny w odstraszaniu gryzoni?

    Written on czwartek, 22 sierpień 2024 19:13
  • Iglaki w ogrodzie - jak dbać o zdrowie i urodę tych roślin?
    Iglaki w ogrodzie - jak dbać o zdrowie i urodę tych roślin?

    Iglaki to popularny wybór zarówno do nasadzeń ogrodowych, jak i do dekoracji balkonów, czy tarasów. Aby cieszyć się ich pięknem przez cały rok, kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków oraz regularna pielęgnacja.

    Written on wtorek, 20 sierpień 2024 17:32
  • Zagrożenia w ogrodzie - które rośliny mogą szkodzić zwierzętom domowym?
    Zagrożenia w ogrodzie - które rośliny mogą szkodzić zwierzętom domowym?

    Wielu właścicieli zwierząt domowych nie zdaje sobie sprawy, że ich ogrodowe nasadzenia mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ich czworonożnych przyjaciół. Różnorodność roślin, które potencjalnie mogą zaszkodzić psom i kotom, jest większa niż mogłoby się wydawać. Oto przegląd najbardziej toksycznych gatunków, które mogą znaleźć się w ogrodzie, a także porady, jak minimalizować ryzyko zatrucia.

    Written on sobota, 17 sierpień 2024 13:00