sobota, 03 wrzesień 2022 14:26

Bóle mięśni – co je powoduje? Jak sobie z nimi radzić?

Bóle mięśni Bóle mięśni pixabay

Od czasu do czasu każdego mogą boleć mięśnie np. po dużym wysiłku fizycznym. Jednak niektórym osobom ból ten towarzyszy przez dłuższy czas.

 

Jest to duży dyskomfort, który nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Czym może być spowodowany ból mięśni i jakie są jego następstwa? Jak sobie radzić z bólem mięśni o różnym podłożu?

Jakie są przyczyny bólu mięśni? Co może się stać, gdy nie będzie on leczony?

Bóle mięśni mogą mieć różnorodne podłoże. Najczęściej kojarzone są z różnego rodzaju urazami mechanicznymi np. naciągnięciem mięśnia czy stłuczeniem. Mogą one boleć także w wyniku przeciążenia np. po intensywnym treningu. Niekiedy są także wynikiem różnorodnych chorób, a także objawem sugerującym, że w organizmie dzieje się coś złego. Mogą np. towarzyszyć infekcjom wirusowym. Bólów mięśni nie można lekceważyć z uwagi na to, że nieleczone, występujące często mogą z czasem powodować do poważnych schorzeń. Przykładem może być tutaj naderwanie mięśnia czy problemy z układem nerwowym.

Jak sobie radzić z bólami mięśni?

Wiele osób zastanawia się, jak radzić sobie z bólem mięśni i za radą znajomych ogrzewa to miejsce. Jednak jest to błąd, który może w przypadku stanu zapalnego doprowadzić do jego zwiększenia. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie odpowiednio dobrana fizjoterapia. Zmniejsza ona bowiem napięcie mięśniowe, umożliwia zlikwidowanie stanów zapalnych. Pomaga także znacznie złagodzić ból. Przy tego rodzaju dolegliwościach zaleca się m.in. odpowiednio dobrane masaże. Oprócz tego można skorzystać także z wielu pomocnych zabiegów. Przykładem mogą być tutaj m.in.: fala uderzeniowa, laser wysokoenergetyczny czy laser punktowy. W wielu gabinetach można też skorzystać z zabiegów wykonywanych przy pomocy specjalistycznych urządzeń takich jak np. lampy Sollux czy Bioptron oraz urządzenia Salus Talent. To, z jakich zabiegów należy skorzystać, powinno być ustalone ze specjalistą z dziedziny rehabilitacji. W przypadku chorób przewlekłych także z lekarzem prowadzącym.

Jakie są zalety wykorzystania lamp leczniczych w terapii bólu mięśni? Kiedy jeszcze warto je zastosować?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z bólem mięśni wymienionych wyżej jest korzystanie ze specjalnych lamp do naświetlania. Dlaczego warto z nich korzystać? Mają one m.in. działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto z nich korzystać przy bólach i urazach mięśni również dlatego, że przyspieszają regenerację tkanek i zmniejszają napięcie mięśni. Oprócz tego, lampy tego rodzaju można stosować także przy innych dolegliwościach np. bólach kręgosłupa i stawów, dyskopatii czy neuralgii. Oprócz tego lampy mogą być stosowane przy chorobach wewnętrznych takich jak np. cukrzyca. Zaleca się ją także w wielu problemach dermatologicznych np. przy dermatozie, owrzodzeniach, ranach pooperacyjnych, brodawkach, opryszczce czy łuszczycy. Można ją także stosować przy zapaleniach dziąseł, a nawet grzybicach skórnych. Jak więc widać jej zastosowanie jest bardzo szerokie.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Jak kłaść obrzeża trawnikowe?
  Jak kłaść obrzeża trawnikowe?

  Projektowanie estetycznego i miłego dla oka ogrodu wymaga zastosowania różnych elementów; w tym między innymi obrzeży trawnikowych. Pozwala to na wyodrębnienie rabatek i drzewek, wyznaczenie ścieżek, ale także podzielenie ogrodu na funkcjonalne strefy. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak kłaść obrzeża trawnikowe.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 15:17
 • Sprytne sposoby na ożywienie wnętrza
  Sprytne sposoby na ożywienie wnętrza

  Minimalistyczne wykończenie wnętrz jeszcze do niedawna dominowało w niemal każdym domu. Mówi się w końcu, że ograniczenie kolorów i dodatków do minimum wiąże się z niesamowitym poczuciem harmonii i spokoju.

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:53
 • Jesień w ogrodzie – czas zadbać o meble ogrodowe
  Jesień w ogrodzie – czas zadbać o meble ogrodowe

  Jesień to czas spadających liści, które mienią się rozmaitymi kolorami w słońcu. To również czas, gdy dni robią się coraz krótsze, a częściej wita nas pochmurna i deszczowa niż słoneczna aura. Jesiennych warunków nie lubią meble ogrodowe.

  Written on środa, 14 wrzesień 2022 09:42
 • Otulacze dla noworodków - co warto wiedzieć?
  Otulacze dla noworodków - co warto wiedzieć?

  Każdy rodzic chce możliwie jak najlepiej dla swojego dziecka. Robią wszystko, aby otrzymało jak najlepsze wykształcenie, uczą go dobrego wychowania czy też rzecz jasna dbają o jego zdrowie.

  Written on środa, 14 wrzesień 2022 09:35
 • Jak oddzielić salon od kuchni? 6 sprawdzonych sposobów
  Jak oddzielić salon od kuchni? 6 sprawdzonych sposobów

  Do niedawna kuchnię i salon traktowaliśmy jako dwa zupełnie odrębne pomieszczenia. Obecnie ten trend mocno się zmienia, dlatego też można zaobserwować jak w wielu mieszkaniach przodują rozwiązania otwarte – w tej sytuacji kuchnia połączona jest z pokojem dziennym.

  Written on środa, 07 wrzesień 2022 09:06
 • Bóle mięśni – co je powoduje? Jak sobie z nimi radzić?
  Bóle mięśni – co je powoduje? Jak sobie z nimi radzić?

  Od czasu do czasu każdego mogą boleć mięśnie np. po dużym wysiłku fizycznym. Jednak niektórym osobom ból ten towarzyszy przez dłuższy czas.

  Written on sobota, 03 wrzesień 2022 14:26
 • Ubranie idealne z dzianiny?
  Ubranie idealne z dzianiny?

  Dzianina to materiał uniwersalny i można ubrać się w w dzianinę w zimę i lato. Jakie ma plusy? Czy faktycznie jest taka wygodna jak piszą i dlaczego warto ją mieć w swojej szafie, w domu?

  Written on środa, 31 sierpień 2022 09:00
 • Czym są dźwigary wentylatorów?
  Czym są dźwigary wentylatorów?

  W nowoczesnych systemach wentylacyjnych w różnego rodzaju budynkach niezbędnym elementem konstrukcyjnym są dźwigary wentylatorów.

  Written on wtorek, 30 sierpień 2022 12:02
 • Niebanalne pomysły na prezent urodzinowy dla Mamy. Zainspiruj się!
  Niebanalne pomysły na prezent urodzinowy dla Mamy. Zainspiruj się!

  Mama jest jedną z najważniejszych osób w naszym życiu. To dzięki Niej znaleźliśmy się na tym świecie. Przez wiele lat dbała o nas, opiekowała się i zapewniała wszystko, co najlepsze. Jej rocznica urodzin to idealna okazja, aby okazać wdzięczność.

  Written on piątek, 26 sierpień 2022 17:13
 • W jakich godzinach dostępne są sklepy otwarte w niedzielę?
  W jakich godzinach dostępne są sklepy otwarte w niedzielę?

  Obecnie nie ma zbyt wielu sklepów otwartych w niedzielę. Jest to szczególnie problematyczne w najmniejszych miejscowościach, gdzie w ten dzień naprawdę trudno zrobić zakupy. W miastach sytuacjach wygląda niewiele lepiej. Sklep otwarty w niedzielę to prawdziwy rarytas, a ci, którzy mieszkają w pobliżu takiego punktu, mogą mówić o prawdziwym szczęściu.

  Written on czwartek, 25 sierpień 2022 12:01