sobota, 03 wrzesień 2022 14:26

Bóle mięśni – co je powoduje? Jak sobie z nimi radzić?

Bóle mięśni Bóle mięśni pixabay

Od czasu do czasu każdego mogą boleć mięśnie np. po dużym wysiłku fizycznym. Jednak niektórym osobom ból ten towarzyszy przez dłuższy czas.

 

Jest to duży dyskomfort, który nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Czym może być spowodowany ból mięśni i jakie są jego następstwa? Jak sobie radzić z bólem mięśni o różnym podłożu?

Jakie są przyczyny bólu mięśni? Co może się stać, gdy nie będzie on leczony?

Bóle mięśni mogą mieć różnorodne podłoże. Najczęściej kojarzone są z różnego rodzaju urazami mechanicznymi np. naciągnięciem mięśnia czy stłuczeniem. Mogą one boleć także w wyniku przeciążenia np. po intensywnym treningu. Niekiedy są także wynikiem różnorodnych chorób, a także objawem sugerującym, że w organizmie dzieje się coś złego. Mogą np. towarzyszyć infekcjom wirusowym. Bólów mięśni nie można lekceważyć z uwagi na to, że nieleczone, występujące często mogą z czasem powodować do poważnych schorzeń. Przykładem może być tutaj naderwanie mięśnia czy problemy z układem nerwowym.

Jak sobie radzić z bólami mięśni?

Wiele osób zastanawia się, jak radzić sobie z bólem mięśni i za radą znajomych ogrzewa to miejsce. Jednak jest to błąd, który może w przypadku stanu zapalnego doprowadzić do jego zwiększenia. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie odpowiednio dobrana fizjoterapia. Zmniejsza ona bowiem napięcie mięśniowe, umożliwia zlikwidowanie stanów zapalnych. Pomaga także znacznie złagodzić ból. Przy tego rodzaju dolegliwościach zaleca się m.in. odpowiednio dobrane masaże. Oprócz tego można skorzystać także z wielu pomocnych zabiegów. Przykładem mogą być tutaj m.in.: fala uderzeniowa, laser wysokoenergetyczny czy laser punktowy. W wielu gabinetach można też skorzystać z zabiegów wykonywanych przy pomocy specjalistycznych urządzeń takich jak np. lampy Sollux czy Bioptron oraz urządzenia Salus Talent. To, z jakich zabiegów należy skorzystać, powinno być ustalone ze specjalistą z dziedziny rehabilitacji. W przypadku chorób przewlekłych także z lekarzem prowadzącym.

Jakie są zalety wykorzystania lamp leczniczych w terapii bólu mięśni? Kiedy jeszcze warto je zastosować?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z bólem mięśni wymienionych wyżej jest korzystanie ze specjalnych lamp do naświetlania. Dlaczego warto z nich korzystać? Mają one m.in. działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto z nich korzystać przy bólach i urazach mięśni również dlatego, że przyspieszają regenerację tkanek i zmniejszają napięcie mięśni. Oprócz tego, lampy tego rodzaju można stosować także przy innych dolegliwościach np. bólach kręgosłupa i stawów, dyskopatii czy neuralgii. Oprócz tego lampy mogą być stosowane przy chorobach wewnętrznych takich jak np. cukrzyca. Zaleca się ją także w wielu problemach dermatologicznych np. przy dermatozie, owrzodzeniach, ranach pooperacyjnych, brodawkach, opryszczce czy łuszczycy. Można ją także stosować przy zapaleniach dziąseł, a nawet grzybicach skórnych. Jak więc widać jej zastosowanie jest bardzo szerokie.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Sposoby leczenia zębów bez bólu
  Sposoby leczenia zębów bez bólu

  W dzisiejszych czasach leczenie zębów nie musi wiązać się z bólem. Dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi medycyny dentystycznej istnieje wiele sposobów na leczenie zębów bez bólu. W tym poradniku przedstawimy kilka sposobów na to, aby wycieczka do dentysty była bardziej komfortowa. Poznaj różne techniki łagodzenia bólu u stomatologa.

  Written on poniedziałek, 23 styczeń 2023 13:49
 • Dobry sklep z zasłonami ułatwia wybór
  Dobry sklep z zasłonami ułatwia wybór

  Obecnie staramy się poszukiwać dobrego rozwiązania, które bylibyśmy w stanie zastosować w przypadku pokoju dziecięcego.

  Written on poniedziałek, 26 grudzień 2022 13:00
 • Planujesz zakup działki pod budowę domu? Sprawdź zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  Planujesz zakup działki pod budowę domu? Sprawdź zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

  Zakup działki to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed każdym inwestorem. Odpowiednio wybrana nieruchomość gruntowa ułatwi nam budowę domu zgodnego z naszymi marzeniami. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję i umówimy termin u notariusza, koniecznie sprawdźmy zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co to takiego?

  Written on środa, 21 grudzień 2022 12:58
 • Tabletka dzień po - jak uzyskać receptę?
  Tabletka dzień po - jak uzyskać receptę?

  Stosunek seksualny, to niesamowite przeżycie, które dla obojgu partnerów, jest niekiedy spełnieniem ich fantazji erotycznych, lub po prostu, zaspokojeniem potrzeb seksualnych.

  Written on środa, 23 listopad 2022 12:10
 • Jak naprawić samochód po awarii?
  Jak naprawić samochód po awarii?

  Jeśli właśnie miałeś wypadek, pierwszą rzeczą do zrobienia jest wezwanie pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, co robić, zadzwoń na policję lub karetkę pogotowia.

  Written on piątek, 18 listopad 2022 12:27
 • Łóżko z pojemnikiem czy bez – jakie wybrać?
  Łóżko z pojemnikiem czy bez – jakie wybrać?

  Łóżka z pojemnikiem to nowoczesne rozwiązanie w sam raz do małej sypialni. Kiedy warto je wybrać i czy opłaca się wybrać takie właśnie łóżko, a nie na przykład z szufladami? Gdzie szukać dobrych łóżek na lata? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule.

  Written on czwartek, 17 listopad 2022 19:19
 • Czym są usługi holowania i pomoc drogowa?
  Czym są usługi holowania i pomoc drogowa?

  Holowanie to usługa, która przydaje się, gdy potrzebujesz pomocy. Usługi te są również znane jako usługi pomocy drogowej lub holowania.

  Written on niedziela, 13 listopad 2022 12:15
 • Ślub cywilny – najważniejsze informacje o jego organizacji
  Ślub cywilny – najważniejsze informacje o jego organizacji

  Wiele osób z różnych względów decyduje się na zawarcie ślubu cywilnego, który odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Uroczystość ta jest przeważnie skromniejsza niż ślub wyznaniowy.

  Written on sobota, 12 listopad 2022 07:00
 • Dlaczego powinieneś korzystać z pomocy drogowej
  Dlaczego powinieneś korzystać z pomocy drogowej

  Pomoc drogowa to ważna usługa, która może pomóc w sytuacjach awaryjnych. Może być użyty do powrotu na trasę, jeśli masz problemy z samochodem, lub po prostu potrzebujesz pomocy w ogólnej konserwacji samochodu.

  Written on środa, 09 listopad 2022 12:31
 • Narożniki do salonu na wymiar – jakie modele są dostępne?
  Narożniki do salonu na wymiar – jakie modele są dostępne?

  Biorąc pod uwagę różnorodne style aranżacji salonowych wnętrz, mamy dzisiaj naprawdę ogromne pole do popisu. Jednym z najpopularniejszych jest styl skandynawski, który łączy chłodne barwy, minimalizm i nowoczesność.

  Written on sobota, 05 listopad 2022 16:35