piątek, 12 sierpień 2022 12:10

Jak zbudować mur oporowy z bloczków?

Mur oporowy betonowy Mur oporowy betonowy pixabay

Mur oporowy prefabrykowany to jeden z popularniejszych elementów architektury ogrodu, dzięki któremu mamy możliwość skutecznego zabezpieczenia skarb ziemi lub gruzu przed ich ewentualnym osuwaniem się.

Z powodzeniem można go również wykorzystywać zarówno w formie stabilizatora do schodów, jak i w celu stworzenia podwyższonych rabat. Tego typu rozwiązanie może pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale także stać się dość ciekawą i intrygującą ozdobą.

Mur oporowy betonowy z bloczków to najczęściej wybierane rozwiązanie w przypadku, gdy na naszej działce mamy do czynienia ze sporym spadkiem. Dlatego też tak ważne jest, aby cała jego konstrukcja została zaprojektowana, a następnie zbudowana w przemyślany sposób, dzięki czemu nie tylko wytrzyma nacisk boczny gruntu, ale także zatrzyma materiały gruntowe. Nic więc dziwnego, że ten rodzaj podpory terenu najczęściej stawiany jest w tych miejscach, w których zachodzi konieczność zastosowania dodatkowego wsparcia, pozwalającego zapobiec ewentualnemu przesuwaniu się ziemi w dół, do czego dochodzi w wyniku erozji. Stąd też zazwyczaj tego typu konstrukcje znajdziemy np. przy skarpie lub tarasie oraz na pagórkowatym terenie.

Mur oporowy – czym jest i jaką pełni funkcje?

Mury oporowe to elementy architektury ogrodowej, które łączą w sobie walory dekoracyjne i praktyczne. Ze względu na swoje możliwości z każdym rokiem zyskują na swojej popularności, zwłaszcza że posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Do najważniejszych zadań, które pełnią tego typu konstrukcje, należy zaliczyć:

 • zabezpieczenie przed osuwaniem się gruntu;

 • umocnienie skarpy;

 • ozdoba terenu;

 • wizualne zagospodarowanie nierówności.

Z powodzeniem mur betonowy może być wykorzystany także podczas urządzania rabat, kwietników, skalniaków, schodów, siedzisk oraz tzw. małej zabudowy, mającej na celu wydzielenie poszczególnych stref posesji.

Jak go zbudować?

Mury oporowe tudzież ścianki oporowe to konstrukcje, z którymi tak naprawdę większość z nas miała możliwość spotkania się nie raz, tym bardziej że z każdym rokiem zyskują one na swojej popularności. Jednak wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę jak tego typu rozwiązania wykonać i na, co należy zwrócić uwagę podczas ich stawiania. Wśród czynników, które muszą być uwzględnione podczas budowania omawianych konstrukcji, znajdziemy takie kwestie jak np. wysokość. Murki nieprzekraczające 80 centymetrów nie muszą być pochylone, z kolei powyższej wskazanego pułapu powinny być pochylone o 10-15 stopni w stronę skarpy. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są mury oporowe z prefabrykatów. Wykonanie tego typu konstrukcji odbywa się w następujący sposób:

 • Po pierwsze: należy wykonać projekt – tj. przemyśleć lokalizację, kształt wysokość i długość muru;

 • Po drugie: niezbędne jest wypoziomowanie ziemi/gruntu;

 • Po trzecie: zbuduj narożniki oraz dolną warstwę muru;

 • Po czwarte: ułóż kolejne rzędy – używaj do tego poziomicy, dzięki czemu zachować poprawność układu;

 • Po piąte: zabezpiecz konstrukcję – tj. wypełnij ją żwirem, piaskiem lub innym porowatym materiałem.

 

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Sposoby leczenia zębów bez bólu
  Sposoby leczenia zębów bez bólu

  W dzisiejszych czasach leczenie zębów nie musi wiązać się z bólem. Dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi medycyny dentystycznej istnieje wiele sposobów na leczenie zębów bez bólu. W tym poradniku przedstawimy kilka sposobów na to, aby wycieczka do dentysty była bardziej komfortowa. Poznaj różne techniki łagodzenia bólu u stomatologa.

  Written on poniedziałek, 23 styczeń 2023 13:49
 • Dobry sklep z zasłonami ułatwia wybór
  Dobry sklep z zasłonami ułatwia wybór

  Obecnie staramy się poszukiwać dobrego rozwiązania, które bylibyśmy w stanie zastosować w przypadku pokoju dziecięcego.

  Written on poniedziałek, 26 grudzień 2022 13:00
 • Planujesz zakup działki pod budowę domu? Sprawdź zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  Planujesz zakup działki pod budowę domu? Sprawdź zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

  Zakup działki to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed każdym inwestorem. Odpowiednio wybrana nieruchomość gruntowa ułatwi nam budowę domu zgodnego z naszymi marzeniami. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję i umówimy termin u notariusza, koniecznie sprawdźmy zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co to takiego?

  Written on środa, 21 grudzień 2022 12:58
 • Tabletka dzień po - jak uzyskać receptę?
  Tabletka dzień po - jak uzyskać receptę?

  Stosunek seksualny, to niesamowite przeżycie, które dla obojgu partnerów, jest niekiedy spełnieniem ich fantazji erotycznych, lub po prostu, zaspokojeniem potrzeb seksualnych.

  Written on środa, 23 listopad 2022 12:10
 • Jak naprawić samochód po awarii?
  Jak naprawić samochód po awarii?

  Jeśli właśnie miałeś wypadek, pierwszą rzeczą do zrobienia jest wezwanie pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, co robić, zadzwoń na policję lub karetkę pogotowia.

  Written on piątek, 18 listopad 2022 12:27
 • Łóżko z pojemnikiem czy bez – jakie wybrać?
  Łóżko z pojemnikiem czy bez – jakie wybrać?

  Łóżka z pojemnikiem to nowoczesne rozwiązanie w sam raz do małej sypialni. Kiedy warto je wybrać i czy opłaca się wybrać takie właśnie łóżko, a nie na przykład z szufladami? Gdzie szukać dobrych łóżek na lata? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule.

  Written on czwartek, 17 listopad 2022 19:19
 • Czym są usługi holowania i pomoc drogowa?
  Czym są usługi holowania i pomoc drogowa?

  Holowanie to usługa, która przydaje się, gdy potrzebujesz pomocy. Usługi te są również znane jako usługi pomocy drogowej lub holowania.

  Written on niedziela, 13 listopad 2022 12:15
 • Ślub cywilny – najważniejsze informacje o jego organizacji
  Ślub cywilny – najważniejsze informacje o jego organizacji

  Wiele osób z różnych względów decyduje się na zawarcie ślubu cywilnego, który odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Uroczystość ta jest przeważnie skromniejsza niż ślub wyznaniowy.

  Written on sobota, 12 listopad 2022 07:00
 • Dlaczego powinieneś korzystać z pomocy drogowej
  Dlaczego powinieneś korzystać z pomocy drogowej

  Pomoc drogowa to ważna usługa, która może pomóc w sytuacjach awaryjnych. Może być użyty do powrotu na trasę, jeśli masz problemy z samochodem, lub po prostu potrzebujesz pomocy w ogólnej konserwacji samochodu.

  Written on środa, 09 listopad 2022 12:31
 • Narożniki do salonu na wymiar – jakie modele są dostępne?
  Narożniki do salonu na wymiar – jakie modele są dostępne?

  Biorąc pod uwagę różnorodne style aranżacji salonowych wnętrz, mamy dzisiaj naprawdę ogromne pole do popisu. Jednym z najpopularniejszych jest styl skandynawski, który łączy chłodne barwy, minimalizm i nowoczesność.

  Written on sobota, 05 listopad 2022 16:35