Z powodzeniem można go również wykorzystywać zarówno w formie stabilizatora do schodów, jak i w celu stworzenia podwyższonych rabat. Tego typu rozwiązanie może pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale także stać się dość ciekawą i intrygującą ozdobą.
Mur oporowy betonowy z bloczków to najczęściej wybierane rozwiązanie w przypadku, gdy na naszej działce mamy do czynienia ze sporym spadkiem. Dlatego też tak ważne jest, aby cała jego konstrukcja została zaprojektowana, a następnie zbudowana w przemyślany sposób, dzięki czemu nie tylko wytrzyma nacisk boczny gruntu, ale także zatrzyma materiały gruntowe. Nic więc dziwnego, że ten rodzaj podpory terenu najczęściej stawiany jest w tych miejscach, w których zachodzi konieczność zastosowania dodatkowego wsparcia, pozwalającego zapobiec ewentualnemu przesuwaniu się ziemi w dół, do czego dochodzi w wyniku erozji. Stąd też zazwyczaj tego typu konstrukcje znajdziemy np. przy skarpie lub tarasie oraz na pagórkowatym terenie.
Mur oporowy – czym jest i jaką pełni funkcje?
Mury oporowe to elementy architektury ogrodowej, które łączą w sobie walory dekoracyjne i praktyczne. Ze względu na swoje możliwości z każdym rokiem zyskują na swojej popularności, zwłaszcza że posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Do najważniejszych zadań, które pełnią tego typu konstrukcje, należy zaliczyć:
zabezpieczenie przed osuwaniem się gruntu;
umocnienie skarpy;
ozdoba terenu;
wizualne zagospodarowanie nierówności.
Z powodzeniem mur betonowy może być wykorzystany także podczas urządzania rabat, kwietników, skalniaków, schodów, siedzisk oraz tzw. małej zabudowy, mającej na celu wydzielenie poszczególnych stref posesji.
Jak go zbudować?
Mury oporowe tudzież ścianki oporowe to konstrukcje, z którymi tak naprawdę większość z nas miała możliwość spotkania się nie raz, tym bardziej że z każdym rokiem zyskują one na swojej popularności. Jednak wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę jak tego typu rozwiązania wykonać i na, co należy zwrócić uwagę podczas ich stawiania. Wśród czynników, które muszą być uwzględnione podczas budowania omawianych konstrukcji, znajdziemy takie kwestie jak np. wysokość. Murki nieprzekraczające 80 centymetrów nie muszą być pochylone, z kolei powyższej wskazanego pułapu powinny być pochylone o 10-15 stopni w stronę skarpy. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są mury oporowe z prefabrykatów. Wykonanie tego typu konstrukcji odbywa się w następujący sposób:
Po pierwsze: należy wykonać projekt – tj. przemyśleć lokalizację, kształt wysokość i długość muru;
Po drugie: niezbędne jest wypoziomowanie ziemi/gruntu;
Po trzecie: zbuduj narożniki oraz dolną warstwę muru;
Po czwarte: ułóż kolejne rzędy – używaj do tego poziomicy, dzięki czemu zachować poprawność układu;
Po piąte: zabezpiecz konstrukcję – tj. wypełnij ją żwirem, piaskiem lub innym porowatym materiałem.