piątek, 12 sierpień 2022 12:10

Jak zbudować mur oporowy z bloczków?

Mur oporowy betonowy Mur oporowy betonowy pixabay

Mur oporowy prefabrykowany to jeden z popularniejszych elementów architektury ogrodu, dzięki któremu mamy możliwość skutecznego zabezpieczenia skarb ziemi lub gruzu przed ich ewentualnym osuwaniem się.

Z powodzeniem można go również wykorzystywać zarówno w formie stabilizatora do schodów, jak i w celu stworzenia podwyższonych rabat. Tego typu rozwiązanie może pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale także stać się dość ciekawą i intrygującą ozdobą.

Mur oporowy betonowy z bloczków to najczęściej wybierane rozwiązanie w przypadku, gdy na naszej działce mamy do czynienia ze sporym spadkiem. Dlatego też tak ważne jest, aby cała jego konstrukcja została zaprojektowana, a następnie zbudowana w przemyślany sposób, dzięki czemu nie tylko wytrzyma nacisk boczny gruntu, ale także zatrzyma materiały gruntowe. Nic więc dziwnego, że ten rodzaj podpory terenu najczęściej stawiany jest w tych miejscach, w których zachodzi konieczność zastosowania dodatkowego wsparcia, pozwalającego zapobiec ewentualnemu przesuwaniu się ziemi w dół, do czego dochodzi w wyniku erozji. Stąd też zazwyczaj tego typu konstrukcje znajdziemy np. przy skarpie lub tarasie oraz na pagórkowatym terenie.

Mur oporowy – czym jest i jaką pełni funkcje?

Mury oporowe to elementy architektury ogrodowej, które łączą w sobie walory dekoracyjne i praktyczne. Ze względu na swoje możliwości z każdym rokiem zyskują na swojej popularności, zwłaszcza że posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Do najważniejszych zadań, które pełnią tego typu konstrukcje, należy zaliczyć:

 • zabezpieczenie przed osuwaniem się gruntu;

 • umocnienie skarpy;

 • ozdoba terenu;

 • wizualne zagospodarowanie nierówności.

Z powodzeniem mur betonowy może być wykorzystany także podczas urządzania rabat, kwietników, skalniaków, schodów, siedzisk oraz tzw. małej zabudowy, mającej na celu wydzielenie poszczególnych stref posesji.

Jak go zbudować?

Mury oporowe tudzież ścianki oporowe to konstrukcje, z którymi tak naprawdę większość z nas miała możliwość spotkania się nie raz, tym bardziej że z każdym rokiem zyskują one na swojej popularności. Jednak wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę jak tego typu rozwiązania wykonać i na, co należy zwrócić uwagę podczas ich stawiania. Wśród czynników, które muszą być uwzględnione podczas budowania omawianych konstrukcji, znajdziemy takie kwestie jak np. wysokość. Murki nieprzekraczające 80 centymetrów nie muszą być pochylone, z kolei powyższej wskazanego pułapu powinny być pochylone o 10-15 stopni w stronę skarpy. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są mury oporowe z prefabrykatów. Wykonanie tego typu konstrukcji odbywa się w następujący sposób:

 • Po pierwsze: należy wykonać projekt – tj. przemyśleć lokalizację, kształt wysokość i długość muru;

 • Po drugie: niezbędne jest wypoziomowanie ziemi/gruntu;

 • Po trzecie: zbuduj narożniki oraz dolną warstwę muru;

 • Po czwarte: ułóż kolejne rzędy – używaj do tego poziomicy, dzięki czemu zachować poprawność układu;

 • Po piąte: zabezpiecz konstrukcję – tj. wypełnij ją żwirem, piaskiem lub innym porowatym materiałem.

 

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Jak kłaść obrzeża trawnikowe?
  Jak kłaść obrzeża trawnikowe?

  Projektowanie estetycznego i miłego dla oka ogrodu wymaga zastosowania różnych elementów; w tym między innymi obrzeży trawnikowych. Pozwala to na wyodrębnienie rabatek i drzewek, wyznaczenie ścieżek, ale także podzielenie ogrodu na funkcjonalne strefy. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak kłaść obrzeża trawnikowe.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 15:17
 • Sprytne sposoby na ożywienie wnętrza
  Sprytne sposoby na ożywienie wnętrza

  Minimalistyczne wykończenie wnętrz jeszcze do niedawna dominowało w niemal każdym domu. Mówi się w końcu, że ograniczenie kolorów i dodatków do minimum wiąże się z niesamowitym poczuciem harmonii i spokoju.

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:53
 • Jesień w ogrodzie – czas zadbać o meble ogrodowe
  Jesień w ogrodzie – czas zadbać o meble ogrodowe

  Jesień to czas spadających liści, które mienią się rozmaitymi kolorami w słońcu. To również czas, gdy dni robią się coraz krótsze, a częściej wita nas pochmurna i deszczowa niż słoneczna aura. Jesiennych warunków nie lubią meble ogrodowe.

  Written on środa, 14 wrzesień 2022 09:42
 • Otulacze dla noworodków - co warto wiedzieć?
  Otulacze dla noworodków - co warto wiedzieć?

  Każdy rodzic chce możliwie jak najlepiej dla swojego dziecka. Robią wszystko, aby otrzymało jak najlepsze wykształcenie, uczą go dobrego wychowania czy też rzecz jasna dbają o jego zdrowie.

  Written on środa, 14 wrzesień 2022 09:35
 • Jak oddzielić salon od kuchni? 6 sprawdzonych sposobów
  Jak oddzielić salon od kuchni? 6 sprawdzonych sposobów

  Do niedawna kuchnię i salon traktowaliśmy jako dwa zupełnie odrębne pomieszczenia. Obecnie ten trend mocno się zmienia, dlatego też można zaobserwować jak w wielu mieszkaniach przodują rozwiązania otwarte – w tej sytuacji kuchnia połączona jest z pokojem dziennym.

  Written on środa, 07 wrzesień 2022 09:06
 • Bóle mięśni – co je powoduje? Jak sobie z nimi radzić?
  Bóle mięśni – co je powoduje? Jak sobie z nimi radzić?

  Od czasu do czasu każdego mogą boleć mięśnie np. po dużym wysiłku fizycznym. Jednak niektórym osobom ból ten towarzyszy przez dłuższy czas.

  Written on sobota, 03 wrzesień 2022 14:26
 • Ubranie idealne z dzianiny?
  Ubranie idealne z dzianiny?

  Dzianina to materiał uniwersalny i można ubrać się w w dzianinę w zimę i lato. Jakie ma plusy? Czy faktycznie jest taka wygodna jak piszą i dlaczego warto ją mieć w swojej szafie, w domu?

  Written on środa, 31 sierpień 2022 09:00
 • Czym są dźwigary wentylatorów?
  Czym są dźwigary wentylatorów?

  W nowoczesnych systemach wentylacyjnych w różnego rodzaju budynkach niezbędnym elementem konstrukcyjnym są dźwigary wentylatorów.

  Written on wtorek, 30 sierpień 2022 12:02
 • Niebanalne pomysły na prezent urodzinowy dla Mamy. Zainspiruj się!
  Niebanalne pomysły na prezent urodzinowy dla Mamy. Zainspiruj się!

  Mama jest jedną z najważniejszych osób w naszym życiu. To dzięki Niej znaleźliśmy się na tym świecie. Przez wiele lat dbała o nas, opiekowała się i zapewniała wszystko, co najlepsze. Jej rocznica urodzin to idealna okazja, aby okazać wdzięczność.

  Written on piątek, 26 sierpień 2022 17:13
 • W jakich godzinach dostępne są sklepy otwarte w niedzielę?
  W jakich godzinach dostępne są sklepy otwarte w niedzielę?

  Obecnie nie ma zbyt wielu sklepów otwartych w niedzielę. Jest to szczególnie problematyczne w najmniejszych miejscowościach, gdzie w ten dzień naprawdę trudno zrobić zakupy. W miastach sytuacjach wygląda niewiele lepiej. Sklep otwarty w niedzielę to prawdziwy rarytas, a ci, którzy mieszkają w pobliżu takiego punktu, mogą mówić o prawdziwym szczęściu.

  Written on czwartek, 25 sierpień 2022 12:01