Dziś w dobie dynamicznie rozwijającej się powierzchni magazynowej, rozwoju technologii magazynowych, a przede wszystkim także zwrotu przedsiębiorstw ku budowie i organizacji własnych magazynów, coraz częściej poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy. Jakie zadania stawia przed nami etat magazyniera? Jakie kwalifikacje poszukiwane są na rynku?
Specyfika magazynu
Przede wszystkim, trzeba mieć świadomość tego, że praca na tym samym etacie magazyniera może bardzo mocno różnić się od siebie w zależności od specyfiki magazynowanych towarów. Inne będą obowiązki osoby pracującej na stanowisku magazyniera w magazynie przy tartaku, inne w magazynie przy fabryce szkła. Zwykle jednak magazynier będzie odpowiedzialny za przyjmowanie, przetrzymywanie i wydawanie towarów. Jakie zatem mogą być jego obowiązki?
Obowiązki magazyniera
Praca magazyniera wymaga dużej samodzielności w podejmowaniu decyzji. Nikt poza nim nie ma bowiem wpływu na to jak ułożone będą towary w magazynie, czy też w jakiej kolejności będą wydawane. Niby szczegóły, ale to właśnie od nich zależy efektywność pracy magazynu, a przez to ciągłość i płynności obsługi zamówień. Pierwszym etapem jest rozładunek. Towar na magazyn trzeba przyjąć by móc nim dysponować, o ile oczywiście nie jest to magazyn zlokalizowany bezpośrednio przy fabryce, gdzie zapasy przyjeżdżają prosto z linii produkcyjnej. W trakcie rozładunku liczy się stała kontrola nad ilością i jakością przyjmowanego towaru. Towar może bowiem być uszkodzony w transporcie, spakowany źle, w ilościach innych niż zamówione. Drugim aspektem pracy jest przechowywanie. Niby nic, a jednak może mieć gruntowne znaczenie. Kluczowe może być tu np. dbałość o zachowanie określonej systematyki i identyfikacji towarów, co na etapie wydawania przyczyni się na większą efektywność i brak błędów. Coraz więcej magazynów w ramach usługi przechowywania realizuje również kilka pomniejszych usług, takich jak przepakowanie towarów, koncesjonowanie (czyli pakowanie pojedynczych towarów do finalnych opakowań), czy cross docking, a więc usługa magazynowania ad hoc. Rozplanowanie przestrzeni jak i standardów przechowywania i ruchu towaru po magazynie to bardzo istotne zadania wchodzące w skład codziennych obowiązków magazyniera. Ostatnim etapem jest wydawanie towarów. Wydawanie towarów w magazynie musi uwzględniać zarówno specyfikę towaru np. jego datę ważności, jak i kolejkowanie odbiorców. Do tego wszystkiego dochodzi także prowadzenie dokumentacji zdawczej.
Wymagania stawiane magazynierom
Do pracy na magazynie nie jest potrzebne wykształcenie. Oczywiście, na plus będzie zawsze ukończenie szkół zawodowych o profilu logistycznym lub kursów specjalistycznych. Szczególnie istotny wydaje się być jeden – kurs obsługi wózka widłowego. Dziś chyba każdy magazyn posiada wózek widłowy, który wykorzystuje w codziennej pracy. Dzięki wózkom widłowym można bezpiecznie przenosić towary z miejsca na miejsce, także te o dużych gabarytach. Stad umiejętność jego obsługi może być bardzo dużym plusem po stronie danego kandydata. Postępująca automatyzacja i informatyzacja magazynów sprawiła, że są one dziś wyposażone w wiele specjalistycznych urządzeń np. suwnice do przewożenia towarów o dużych gabarytach, czy systemy komputerowe odpowiedzialne za utrzymywanie stanów magazynowych. Szczególnie w przypadku kandydatów, dla których nie jest to pierwsza praca na stanowisku magazyniera, często oczekuje się znajomości i obsługi oprogramowania.
Oczywiście, im większe doświadczenie, im więcej kursów i większa jest znajomość systemów zarządzania magazynem, tym cenniejszy jest taki pracownik na rynku pracy. Upoważnia go to do aspirowania o stosowne do swoich możliwości wynagrodzenie. Stad też jeśli chcemy wiązać się z branżą magazynową na dłużej warto zdobywać coraz to nowe kwalifikacje i umiejętności, które mogą pomóc w codziennej pracy.