Coraz powszechniej są stosowane nasady kominowe, czyli nakładki montowane na szczycie przewodów spalinowych, zarówno dymowych, jak i wentylacyjnych. Usprawniają one nie tylko pracę ciągów w kominach, lecz także poprawiają działanie wentylacji wywiewnej. Wyróżnia się kilka rodzajów tych produktów.
Nasady kominowe mechaniczne
Zadaniem nasady mechanicznej jest wytworzenie stabilnego ciągu w całym przewodzie kominowym. W przypadku jej instalacji w kominie, do którego podłączony jest kominek, gwarantuje ona bardzo łatwe jego rozpalanie. Taka nasada zapobiega także spływowi skroplin do wnętrza komina, a co za tym idzie redukuje się ilość zbierających się w przewodzie kominowym zanieczyszczeń.
Wyciąg kominowy jest wykonany z odpornego na korozję odlewu aluminiowego i jest on zazwyczaj przystosowany do pracy ciągłej w temperaturze do 250 stopni C oraz w warunkach zapylenia. Co więcej jest on również odporny na wilgoć oraz na ujemne temperatury. Jest on wyposażony w odchylaną głowicę, co ułatwia czyszczenie wyciągu i komina oraz przeprowadzenie czynności serwisowych.
Wyciąg taki posiada bardzo szeroki zasięg wydajności. Może on współpracować z różnymi rodzajami urządzeń grzewczych, tj.: kominki, kotły oraz piece domowe.
Nasady kominowe samonastawne
Nasada samonastawna to urządzenie o działaniu grawitacyjnym. Niezależnie od kierunku oraz siły wiatru przedłużona część obracającej się na łożyskach nasady, przypominająca nieco żagiel, ustawia się po takiej stronie, po której wieje wiatr. Dzięki temu osłania ona wylot przewodu kominowego, wytwarzając tym samym podciśnienie, które to jest proporcjonalne do siły wiatru. Tego typu nasadę można montować na wylotach kominowych wentylacyjnych, spalinowych oraz dymowych.
Nasady kominowe stałe
Nasada stała z daszkiem bardzo dobrze osłania wylot komina przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak: deszcz oraz śnieg. Ma ona także duży wpływ na poprawę ciągu w kominie. Podczas silnego wiatru od jej strony zawietrznej tworzy się podciśnienie, dzięki któremu wzmacnia się ciąg. Taką nasadę montuje się na wylocie kominowym o działaniu grawitacyjnym: wentylacyjnym i spalinowym.
Nasady kominowe obrotowe
Nasada obrotowa to urządzenie, które potrafi wykorzystać siłę wiatru. Pod jego wpływem wprawia ona głowicę nasady w ruch obrotowy. Niezależnie od kierunku wiatru, urządzenie to zawsze obraca się w tą samą stronę, dzięki czemu zamontowane w niej łopatki odsysają powietrze z kanału dolotowego. A to prowadzi do wzmocnienia ciągu w kominie. Nasada obrotowa w porównaniu do nasady samonastawnej jest mniej podatna na zanieczyszczenia, pochodzące ze spalin. Jest ona najczęściej stosowna jako zakończenie przewodów wentylacyjnych.
Powyższe nasady kominowe są powszechnie dostępne na rynku. Sprawdzonym wyborem są produkty marki Pekabet - https://pekabet.pl/, które to są wykonane z wysokiej jakości tworzyw. Ich zakup to doskonały wybór na długie lata.