Poddając jednak to pytanie pod szczególną rozwagę możemy rozważyć kilka aspektów, gdzie młode pokolenie powinno nieść pomoc rodzicom. Takimi aspektami są aspekt społeczny, moralny, prawny, a także kulturowy. Nie każdy ma możliwość wsparcia chociażby finansowego, bo to zależy od sytuacji materialnej. Nie każda kultura wnosi wartości moralne, które nakazują pomoc rodzicom. Często wsparcie musi być uwarunkowane prawnie.
Aspekt moralny i społeczny
W wielu kulturach normalnym jest troska o rodziców, gdy Ci nie są już w stanie dbać o samych siebie. Nie pozwala na to chociażby choroba, unieruchomienie itp. Pomoc rodzicom moralna jest wyrazem wdzięczności za trudy wychowania, które rodzice ponosili przez lata, niosąc pomoc dzieciom. Moralna odpowiedzialność wynika z zasad wzajemności: mama i tata opiekowali się dziećmi, a te, gdy weszły w dorosłość, pomagają rodzicom w podeszłym wieku. W społeczeństwach azjatyckich, pomoc społeczna uznawana jest za oczywistość i część tradycji. W tych społecznościach rodzice pełni centralną funkcję, a pokolenie młodsze są powiązane z opieką nad starszymi. W krajach zachodnich rodzina postrzegana jest nieco inaczej. W tej kulturze większy nacisk kładzie się na niezależność rodziców, jak i dzieci. Tym samym pomoc rodzicom w podeszłym wieku jest mniejsza.
Aspekt prawny
W niektórych krajach, w tym w Polsce, istnieje prawo alimentacyjne, które nakłada na dzieci wsparcie rodziców w trudnej sytuacji materialnej, zgodnie z polskim kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Pomoc rodzicom poprzez alimenty jest często wymuszane na dzieciach i regulowane przepisami prawa. Trudno tu mówić o dobrowolnym wsparciu młodego pokolenia.
Aspekt kulturowy i psychologiczny
Wielu młodych ludzi ponosi konsekwencje wspierania swoich rodziców, nie tylko z tytułu obowiązku, ale także z miłości i przywiązania. Rodzina stanowi źródło wsparcia i bezpieczeństwa, dlatego też relacja jest wzajemna. Z drugiej strony, w rodzinach, których relacje były trudne lub toksyczne, dorosłe dzieci mogą nie mieć motywacji by nieść pomoc rodzicom.
Wyzwania współczesnego świata
W obecnych czasach, przyszłe pokolenia mierzą się z innymi wyzwaniami niż poprzednie pokolenia. Rosnące koszty życia, niepewność zawodowa, presja dotycząca kariery i samorealizacji może sprawić, że pomoc rodzicom jest nie do zrealizowania. Nie oznacza to jednak, że pokolenie jest mniej empatyczne. Często problemem jest brak zasobów, a nie brak chęci.