Filmy zastąpiły seriale, a niektóre, takie jak np. Star Wars stały się po prostu serialami. Chętniej korzystamy z wideokonferencji, nie tylko w pracy, ale również w kontaktach z rodziną. Korzystamy z wideoporady w przychodni. Zakupy zamawiamy w sklepach internetowych, także spożywcze. Wciąż jednak istnieje wiele branż, które mimo wszystko skorzystać mogą na opisywanych powyżej zmianach. Dzięki technologii, takiej jak live streaming można bowiem z powodzeniem świadczyć wiele usług, które do tej pory realizowane były stacjonarnie. Jakich?
Trener personalny
Okres pandemii to ciężkie czasy dla trenerów personalnych. Pustki w siłowniach i klubach fitness. Zamknięcie obiektów sportowych. Wszystko to sprawiło, że trenerzy personalnie nie mieli po prostu faktycznej możliwość oferowania i realizacji usług. Niemniej, nie oznacza to, że ludzie przestali ćwiczyć. Wiele osób korzystało z siłowni na świeżym powietrzu. Inni zakupili niezbędny sprzęt by kontynuować trening w domu. Sprzęt to jedno, a mobilizacja to drugie. W tym aspekcie trener personalny, który ułoży trening i zadba o poprawność wykonywanych ćwiczeń jest niezastąpiony. Z pomocą przychodzi streaming, dzięki któremu zajęcia z trenerem personalnym mogą być prowadzone przy wykorzystaniu kamery z telefonu lub monitora. Zdarzało ci się ćwiczyć z treningami na YouTube. Streaming dostarcza bardzo podobne wrażenia, ale wzbogacone o komentarz dotyczący naszych poczynań, umożliwiając utrzymanie możliwie jak największej efektywności pracy z trenerem. To także doskonałe rozwiązanie dla trenerów o ogólnopolskiej renomie, który nie są w stanie obsłużyć fizycznie wszystkich klientów, poza miejscem swojego zamieszkania.
Szkoły jogi
Podobną sytuacje mają jogini, którzy do tej pory, tak jak trenerzy personalni, dbali o maksymalne wykorzystanie przez swoich uczniów sesji jogi. Z uwagi na fakt, że zajęcia jogi są aktywnością ruchową o dużo mniejszej dynamice, niż trening siłowy, może być stosunkowo efektywnie prowadzona w formule online. Live streaming z udziałem jogina może być realizowany nie tylko dla jednej podopiecznej, ale także dla grup złożonych z kilku osób.
Szkoły językowe
Także edukacja językowa może skorzystać z technologii live streamingu. W tym przypadku nauczycielom jest dużo łatwiej niż trenerom personalnym. Materiały można bowiem przesyłać przed spotkanie na maila, do wydruku lub do wglądu, tak samo jak zadania do samodzielnej pracy. Wiele szkół językowych, które szybko zareagowało na nową okoliczność przygotowało własne systemy, w ramach których dostarczają uczniom materiały i prowadzą streaming. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na budowę takich platform skorzystać mogą z dostępnych na rynku rozwiązań takich jak np. Zoom.
Korepetycje
Nie tylko języki mogą być nauczane przez wideokonferencje z uczniami. Transmisje online mogą być doskonałą formą usługi dla wszystkich osób, które poszukują dobrych nauczycieli także spoza swojego miasta. Jeśli uczysz nietypowego przedmiotu np. wykładanego na uczelni, posiadasz wiedzę, którą ma zaledwie kilka lub kilkanaście osób w kraju to nie ma szybszej drogi do monetyzacji tej wiedzy przez nauczanie online. Live streaming to także szansa dla osób świadczących korepetycje, które borykają się z problemem nieobecności swoich uczniów. Dzieci jak i młodzież często chorują. Korepetycje przepadają, a napięte grafiki korepetytorów sprawiają, że trudno się je odrabia. Rozwiązaniem jest streaming.
Szkoły muzyczne
Nic nie stoi na przeszkodzie by zajęcia muzyczne odbywały się przez Internet. W sieci nie brakuje kursów i poradników jak grać na danym instrumencie, jak grać konkretne utwory, jak grać zapisy nutowe. Dzięki live streamingowi uczeń może dopytać o nurtujące go kwestie, a nauczyciel podpowiedzieć w momentach, w których uczeń jeszcze sobie nie radzi. To właśnie interakcja jest kamieniem milowym w nauce gry na instrumencie, a streaming zapewnia ją na bardzo wysokim poziomie.