czwartek, 24 marzec 2022 21:20

Nacięcie krocza przy porodzie – jakie mogą być konsekwencje?

https://www.poznajelly.pl/ https://www.poznajelly.pl/ pexels

Nacięcie krocza w czasie porodu to jedna z czynności, która wciąż budzi wiele kontrowersji. Na szczęście, nowoczesne położnictwo coraz częściej odchodzi od rutynowego nacinania krocza przy porodzie.

Wyniki badań jednoznacznie wykazują, że przynosi ono bowiem więcej złego, niż dobrego. Dlatego też jest to zabieg, który przeprowadzać powinno się wyłącznie w uzasadnionych medycznie przypadkach. Niestety, na wielu porodówkach wciąż jest rutynowo stosowany.

Dlaczego nie warto nacinać krocza przy porodzie?

Pomimo tego, że wyniki badań wskazują, że rutynowe nacinanie krocza nie jest niczym dobrym, to jednak wciąż wykonuje się je u ponad połowy polskich kobiet w czasie porodu. Tymczasem w reszcie Europy statystyki jasno wykazują, że nacinanie krocza stosuje się u mniej więcej jednej na 10 kobiet.

Dlaczego odchodzi się od tego zabiegu? Kiedyś uznawano, że nacięcie podczas porodu chroni przed poważnymi urazami. Tymczasem współczesne badania jasno wykazują, że może ono im nawet sprzyjać. W trakcie normalnego, fizjologicznego porodu, krocze bardzo często ulega pęknięciom, niemniej jednak są to powierzchowne uszkodzenia, które nie sięgają mięśni dna miednicy. Samo nacięcie równe jest pęknięciu drugiego stopnia, bowiem swoim zasięgiem obejmuje także mięśnie. Okazuje się także, że tkanki, które przecięto, o wiele łatwiej ulegają później uszkodzeniu. Nacięcie może sprowokować dalsze pęknięcia, które często prowadzą nawet do urazów odbytu.

Kolejnym minusem naciętego krocza jest fakt, że goi się ono dłużej, niż gdyby uległo naturalnemu pęknięciu. Dodatkowo, na polskich porodówkach samo szycie nie zawsze jest wykonane w sposób staranny, co może prowadzić do tworzenia się bolesnych zrostów i grudek. Tymczasem prawidłowo przeprowadzony poród, podczas którego zostanie zastosowana ochrona krocza, zazwyczaj kończy się dla kobiety bez żadnych urazów.

Dodatkowo, wbrew powszechnemu przekonaniu, nacięcie krocza wcale nie chroni główki noworodka przed urazami. Tkanki krocza są na tyle miękkie, że napierająca główka z pewnością nie odniesie żadnych uszkodzeń w kontakcie z nimi.

Jakie konsekwencje może przynieść nacięcie krocza? .

Kobiety, których krocze zostało nacięte rutynowo przy porodzie, bardzo często odczuwają osłabienie mięśni pochwy i wolniej wracają do siebie po porodzie. Przeprowadzone w Szwecji badania jasno wykazały, że kobiety z naciętym kroczem miały mięśnie o wiele bardziej osłabione od tych pacjentek, które rodziły bez nacinania.

Warto dodać, że zapobiegawcze wykonanie nacięcia krocza znacznie obniża komfort życia kobiety, nawet przez długi czas po porodzie. Przez kilka tygodni kobieta może mieć problemy nawet z codziennym, normalnym funkcjonowaniem. Problemy może sprawić siedzenie, poruszanie się, a nawet opieka nad dzieckiem. Dodatkowo warto wspomnieć, że nacięcie krocza zwiększa szansę na infekcje intymne, a same bolesne szwy znacznie utrudniają powrót do aktywności seksualnej po porodzie. Można dodać również, że praktykowanie nacinania krocza bez znieczulenia jest zwyczajnym barbarzyństwem – nigdy nie powinno do niego dojść. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://www.poznajelly.pl/.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • Wrzesień: Optymalny czas na założenie trawnika
    Wrzesień: Optymalny czas na założenie trawnika

    Wrzesień, określany często jako miesiąc zbiorów, kryje w sobie także idealne warunki do zakładania trawników. Dzięki umiarkowanej temperaturze i odpowiedniej wilgotności, jesień staje się doskonałym momentem na to, by marzenia o zielonej przestrzeni wokół domu zaczęły nabierać realnych kształtów. W dalszej częsci wyjaśniamy, dlaczego właśnie teraz jest najlepszy czas na założenie trawnika oraz jak skutecznie przeprowadzić ten proces.

    Written on wtorek, 10 wrzesień 2024 19:59
  • Badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy - czy to jest konieczne?
    Badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy - czy to jest konieczne?

    Przed przystąpieniem do budowy domu, kluczowe jest zbadanie gruntu, na którym ma stanąć budynek. Zignorowanie tego etapu może prowadzić do poważnych problemów strukturalnych, takich jak pękające ściany czy zapadające się fundamenty. Przyczyną takich zjawisk jest często budowa na nieodpowiednio zbadanym podłożu, co skutkuje uszkodzeniami, których naprawa jest trudna lub niemożliwa.

    Written on sobota, 07 wrzesień 2024 13:43
  • Jesień - ważny czas dla ogrodników
    Jesień - ważny czas dla ogrodników

    Jesień to czas, który każdy miłośnik ogrodu powinien wykorzystać, by przygotować się na nadchodzącą wiosnę. Nie jest to okres wypoczynku, ale intensywnej pracy, która zaowocuje przepięknymi kwiatami w przyszłym roku. Cebulki kwiatowe, takie jak tulipany, krokusy czy narcyzy, wymagają właśnie teraz naszej uwagi i troski.

    Written on czwartek, 05 wrzesień 2024 20:16
  • Naturalne metody wspomagania roślin - zastosowanie drożdży w ogrodnictwie
    Naturalne metody wspomagania roślin - zastosowanie drożdży w ogrodnictwie

    W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób szuka naturalnych metod wspomagania roślin. Drożdże piekarskie, będące jednokomórkowymi grzybami, stanowią cenne źródło wsparcia dla roślin ogrodowych. Ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do roli nawozu, ale obejmuje także działanie profilaktyczne przeciwko chorobom roślin.

    Written on sobota, 31 sierpień 2024 13:00
  • Kroton - pielęgnacja i uprawa barwnej rośliny doniczkowej
    Kroton - pielęgnacja i uprawa barwnej rośliny doniczkowej

    Kroton, znany także pod mniej popularną nazwą trójskrzyn pstry, to roślina pochodząca z tropikalnych obszarów takich jak Indonezja, Malezja, wyspy Oceanu Spokojnego oraz Australia. Charakteryzuje się przepięknymi, kolorowymi liśćmi, które w zależności od etapu wzrostu zmieniają swoje barwy z zielonych na żółte, zielone, czerwone, a czasem nawet różowe, pomarańczowe, białe lub brązowe. Choć krotony są uznawane za stosunkowo trudne w hodowli, odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że staną się one prawdziwą ozdobą domowego wnętrza.

    Written on czwartek, 29 sierpień 2024 17:14
  • Dobór ceramicznych płytek podłogowych zgodnie z normami i potrzebami
    Dobór ceramicznych płytek podłogowych zgodnie z normami i potrzebami

    Wybór odpowiednich płytek ceramicznych do poszczególnych typów pomieszczeń wymaga zrozumienia ich kluczowych parametrów technicznych, takich jak nasiąkliwość, klasa ścieralności oraz antypoślizgowość. Znajomość tych cech pozwoli na świadomy wybór materiałów, które będą służyły przez lata, zachowując swoje właściwości użytkowe oraz estetyczne.

    Written on wtorek, 27 sierpień 2024 16:17
  • Jak czyścić i konserwować narzędzia ogrodowe?
    Jak czyścić i konserwować narzędzia ogrodowe?

    Narzędzie ogrodowe to ważny element wyposażenia w przypadku ludzi pielęgnujących samodzielnie ogrody przydomowe czy ogródki działkowe. Dzięki nim można odpowiednio pielęgnować rośliny, a przestrzeni ogrodowej zapewnić pożądany, estetyczny wygląd. Narzędzia tego rodzaju różnią się ceną i funkcjami, ale zwykle mogą stanowić inwestycję na wiele lat, jeśli tylko prawidłowo się o nie dba. W jaki sposób należy czyścić i konserwować narzędzie ogrodowe? Sprawdź kilka cennych wskazówek!

    Written on sobota, 24 sierpień 2024 11:41
  • Brukselka - niedoceniane źródło zdrowia
    Brukselka - niedoceniane źródło zdrowia

    Brukselka, znana również jako kapusta brukselska, to warzywo należące do rodziny kapustnych, które charakteryzuje się małymi, zielonymi główkami przypominającymi miniaturową wersję kapusty białej. Choć w Polsce nadal nie cieszy się dużą popularnością, z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników dzięki swoim wyjątkowym właściwościom odżywczym i zdrowotnym.

    Written on sobota, 24 sierpień 2024 11:10
  • Ekologiczne sposoby odstraszania myszy
    Ekologiczne sposoby odstraszania myszy

    Myszy od dawna są problemem w wielu domach, gdzie szukają jedzenia i schronienia. Choć istnieje wiele metod na walkę z tymi nieproszonymi gośćmi, jednym z popularnych domowych sposobów jest stosowanie octu. Czy jednak ten kwaśny płyn jest rzeczywiście skuteczny w odstraszaniu gryzoni?

    Written on czwartek, 22 sierpień 2024 19:13
  • Iglaki w ogrodzie - jak dbać o zdrowie i urodę tych roślin?
    Iglaki w ogrodzie - jak dbać o zdrowie i urodę tych roślin?

    Iglaki to popularny wybór zarówno do nasadzeń ogrodowych, jak i do dekoracji balkonów, czy tarasów. Aby cieszyć się ich pięknem przez cały rok, kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków oraz regularna pielęgnacja.

    Written on wtorek, 20 sierpień 2024 17:32