czwartek, 24 marzec 2022 21:20

Nacięcie krocza przy porodzie – jakie mogą być konsekwencje?

https://www.poznajelly.pl/ https://www.poznajelly.pl/ pexels

Nacięcie krocza w czasie porodu to jedna z czynności, która wciąż budzi wiele kontrowersji. Na szczęście, nowoczesne położnictwo coraz częściej odchodzi od rutynowego nacinania krocza przy porodzie.

Wyniki badań jednoznacznie wykazują, że przynosi ono bowiem więcej złego, niż dobrego. Dlatego też jest to zabieg, który przeprowadzać powinno się wyłącznie w uzasadnionych medycznie przypadkach. Niestety, na wielu porodówkach wciąż jest rutynowo stosowany.

Dlaczego nie warto nacinać krocza przy porodzie?

Pomimo tego, że wyniki badań wskazują, że rutynowe nacinanie krocza nie jest niczym dobrym, to jednak wciąż wykonuje się je u ponad połowy polskich kobiet w czasie porodu. Tymczasem w reszcie Europy statystyki jasno wykazują, że nacinanie krocza stosuje się u mniej więcej jednej na 10 kobiet.

Dlaczego odchodzi się od tego zabiegu? Kiedyś uznawano, że nacięcie podczas porodu chroni przed poważnymi urazami. Tymczasem współczesne badania jasno wykazują, że może ono im nawet sprzyjać. W trakcie normalnego, fizjologicznego porodu, krocze bardzo często ulega pęknięciom, niemniej jednak są to powierzchowne uszkodzenia, które nie sięgają mięśni dna miednicy. Samo nacięcie równe jest pęknięciu drugiego stopnia, bowiem swoim zasięgiem obejmuje także mięśnie. Okazuje się także, że tkanki, które przecięto, o wiele łatwiej ulegają później uszkodzeniu. Nacięcie może sprowokować dalsze pęknięcia, które często prowadzą nawet do urazów odbytu.

Kolejnym minusem naciętego krocza jest fakt, że goi się ono dłużej, niż gdyby uległo naturalnemu pęknięciu. Dodatkowo, na polskich porodówkach samo szycie nie zawsze jest wykonane w sposób staranny, co może prowadzić do tworzenia się bolesnych zrostów i grudek. Tymczasem prawidłowo przeprowadzony poród, podczas którego zostanie zastosowana ochrona krocza, zazwyczaj kończy się dla kobiety bez żadnych urazów.

Dodatkowo, wbrew powszechnemu przekonaniu, nacięcie krocza wcale nie chroni główki noworodka przed urazami. Tkanki krocza są na tyle miękkie, że napierająca główka z pewnością nie odniesie żadnych uszkodzeń w kontakcie z nimi.

Jakie konsekwencje może przynieść nacięcie krocza? .

Kobiety, których krocze zostało nacięte rutynowo przy porodzie, bardzo często odczuwają osłabienie mięśni pochwy i wolniej wracają do siebie po porodzie. Przeprowadzone w Szwecji badania jasno wykazały, że kobiety z naciętym kroczem miały mięśnie o wiele bardziej osłabione od tych pacjentek, które rodziły bez nacinania.

Warto dodać, że zapobiegawcze wykonanie nacięcia krocza znacznie obniża komfort życia kobiety, nawet przez długi czas po porodzie. Przez kilka tygodni kobieta może mieć problemy nawet z codziennym, normalnym funkcjonowaniem. Problemy może sprawić siedzenie, poruszanie się, a nawet opieka nad dzieckiem. Dodatkowo warto wspomnieć, że nacięcie krocza zwiększa szansę na infekcje intymne, a same bolesne szwy znacznie utrudniają powrót do aktywności seksualnej po porodzie. Można dodać również, że praktykowanie nacinania krocza bez znieczulenia jest zwyczajnym barbarzyństwem – nigdy nie powinno do niego dojść. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://www.poznajelly.pl/.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • Dlaczego warto wybrać system inteligentnego ogrzewania?
    Dlaczego warto wybrać system inteligentnego ogrzewania?

    W epoce, w której technologia nieustannie przenika do każdej sfery naszego życia, zapewnienie domowego komfortu przy jednoczesnej racjonalizacji zużycia energii, staje się coraz bardziej istotne. Systemy inteligentnego ogrzewania, dzięki zaawansowanym technologiom, oferują szereg rozwiązań, które nie tylko zwiększają nasz komfort, ale również pozwalają na oszczędności finansowe oraz przyczyniają się do ochrony środowiska. Poznajmy, dlaczego wybór systemu inteligentnego ogrzewania może być najlepszą decyzją dla Twojego domu.

    Written on poniedziałek, 18 marzec 2024 10:02
  • Jak skutecznie wygłuszyć przestrzeń życiową?
    Jak skutecznie wygłuszyć przestrzeń życiową?

    W dobie wielofunkcyjnego wykorzystania naszych mieszkań i domów, które stały się dla wielu z nas zarówno biurami, jak i szkołami, komfort akustyczny nabiera nowego znaczenia. Znacząco wpływa on nie tylko na jakość naszej pracy, ale i na samopoczucie oraz zdrowie psychiczne. Jak można skutecznie wygłuszyć wnętrze, by stworzyć optymalne warunki do pracy, nauki i wypoczynku?

    Written on poniedziałek, 18 marzec 2024 09:52
  • Jak uniknąć błędów podczas remontu?
    Jak uniknąć błędów podczas remontu?

    Planowanie remontu mieszkania, lub domu budzi wiele emocji, od ekscytacji po obawy związane z potencjalnymi komplikacjami. Wśród licznych pułapek remontowych, na które można natrafić, niektóre wydają się być szczególnie powszechne i mogą przysporzyć wiele problemów oraz nieoczekiwanych wydatków. Warto dowiedzieć się, jak rozpoznać i uniknąć najczęstszych błędów remontowych, aby proces odnowy przebiegł jak najsprawniej.

    Written on poniedziałek, 18 marzec 2024 09:43
  • Ogród pełen harmonii - jak unikać inwazyjnych roślin?
    Ogród pełen harmonii - jak unikać inwazyjnych roślin?

    Wybór roślin do ogrodu, to nie tylko kwestia estetyki i upodobań. To również odpowiedzialność za lokalny ekosystem i jego zdrowie. W świecie ogrodnictwa, pojawiają się hasła takie jak „silne”, „szybko rozprzestrzeniające się”, czy „szybko samosiewne”, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zaletami, lecz często kryją za sobą zagrożenie inwazyjnością. Inwazyjne gatunki roślin są prawdziwym wyzwaniem dla zachowania bioróżnorodności i wymagają od ogrodników świadomego podejścia.

    Written on poniedziałek, 18 marzec 2024 09:36
  • Jak nauczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych?  
    Jak nauczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych?   

    W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest szybsze niż kiedykolwiek, a półki w sklepach uginają się pod ciężarem przetworzonej żywności, kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat, zdaje się być nie lada wyzwaniem. Mimo to, rola rodziców w edukacji żywieniowej dzieci jest kluczowa, ponieważ to właśnie w domowym zaciszu kształtują się podstawy dla przyszłych decyzji żywieniowych naszych pociech. Zrozumienie korzyści płynących z wpajania zdrowych nawyków żywieniowych oraz wspólne gotowanie z dziećmi mogą mieć nieoceniony wpływ na ich przyszłe życie.

    Written on poniedziałek, 18 marzec 2024 09:25
  • Rola pomp w systemie grzewczym
    Rola pomp w systemie grzewczym

    Pompy centralnego ogrzewania to nieodzowny element każdego systemu grzewczego, który pozwala na efektywne rozprowadzanie ciepła w całym budynku. Dzięki nim możemy cieszyć się komfortem ciepła w każdym pomieszczeniu, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Pompy co, czyli pompy obiegowe, są odpowiedzialne za przepływ wody w systemie grzewczym, zapewniając równomierne nagrzewanie pomieszczeń. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

    Written on sobota, 16 marzec 2024 21:57
  • Dlaczego ogrodzenie z drewna są dobrym wyborem?
    Dlaczego ogrodzenie z drewna są dobrym wyborem?

    Wybierając ogrodzenie dla swojego domu, warto zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jednym z nich jest wybór materiału, z którego zostanie wykonane. Wśród wielu dostępnych opcji, ogrodzenia z drewna cieszą się niesłabnącym uznaniem. Ale dlaczego tak właściwie jest? Czy to tylko moda, czy może drewniane ogrodzenia ogrodowe mają jakieś konkretne zalety? Jak się okazuje - tak! Drewno to nie tylko naturalny surowiec, który idealnie wpisuje się w każdy krajobraz, ale także materiał o wyjątkowych właściwościach.

    Written on czwartek, 07 marzec 2024 13:46
  • Woda jako środowisko terapeutyczne- pływanie w leczeniu i rehabilitacji dzieci
    Woda jako środowisko terapeutyczne- pływanie w leczeniu i rehabilitacji dzieci

    Woda, od dawnych czasów, uznawana jest za niezwykle wartościowe środowisko, oferujące niezliczone korzyści, dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególnie pływanie, jako forma aktywności fizycznej, jest coraz częściej wykorzystywane w terapii i rehabilitacji dzieci z różnorodnymi schorzeniami. Jak nauka pływania, może przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia dzieci i młodzieży?

    Written on poniedziałek, 26 luty 2024 07:00
  • Przeszczep włosów: Koszty, procedury i oczekiwania
    Przeszczep włosów: Koszty, procedury i oczekiwania

    W dzisiejszym społeczeństwie, wygląd zewnętrzny odgrywa istotną rolę w życiu zawodowym i osobistym. Wraz z postępem technologii medycznej i estetycznej, coraz więcej osób decyduje się na przeszczep włosów, aby odzyskać utracone włosy i poprawić swoje poczucie własnej wartości. Jednak zanim podejmiemy decyzję o przeszczepie włosów, ważne jest zrozumienie wszystkich aspektów związanych z tą procedurą, w tym kosztów, procedur i oczekiwań.

    Written on wtorek, 20 luty 2024 14:37
  • Kamperowanie w Europie, odkryj kontynent
    Kamperowanie w Europie, odkryj kontynent

    Kamperowanie stało się nieodłącznym elementem współczesnej podróży, a Europa, z bogatą historią, różnorodnymi krajobrazami i kulturowym dziedzictwem, staje się doskonałym miejscem dla miłośników podróży na kołach.

    Written on wtorek, 30 styczeń 2024 18:54